‘Bölgedeki taciz ve tecavüzler özel savaş politikalarının ürünü’

  • 09:04 31 Ağustos 2020
  • Güncel
VAN - İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürüklenmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan tahliye edilirken, siyasetçi ve aktivistler bunların özel savaş politikası olduğuna dikkat çekti ve “Belki de arkasını sıvazlayıp 'iyi yaptın aslanım' diye takdir eden amirlerin vardır” dedi.
 
Yakın zamanda İpek Er ve Fatma Altınmakas’ın katledilmesi sürecinde yaşananlar, Kürt kadınlarına yönelik tecavüz, şiddet ve katliam suçlarının cezasız kaldığını bir kez daha gösterdi. Batman’da İpek Er’e tecavüz ederek, intihara sürüklenmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan tahliye edilirken, Muş’ta Kürtçe tercüman olmadığı için koruma verilmeyen Fatma Altınmakas göz göre göre katledildi. 
 
Siyasetçi ve aktivistler bölgede yaşananları değerlendirdi. 
 
'Belki takdir eden amirler bile vardır’ 
 
Musa Orhan'ın rahat bir şekilde İpek'e, “Bana bir şey olmaz, daha önce de yaptım” sözlerini hatırlatan İnsan ve Özgürlük Partisi Başkan Yardımcısı Menice Gülmez, bunun devletin tecavüz faillerini korumasının yansıması olduğuna dikkat çekti.
 
"Devlet kurumundan kişiler bu olayları örtbas ediyorsa o zaman insanlar kime inanacak?" diye soran Menice, “Bir kadına tecavüz ediliyor, kadın canına kast ediyor ancak fail gözaltına bile alınmıyor. Tutuklanmaması devlet mekanizmasının ne kadar büyük bir yozlaşmanın içerisinde olduğunu ortaya koyuyor. Belki de arkasını sıvazlayıp 'iyi yaptın aslanım' diye takdir eden amirler vardır. Böyle bir ülkede yaşıyoruz” dedi. 
 
'Bakan istifa etmeli’ 
 
Menice, İpek Er'in yaşamını yitirmesinden sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun “Cenaze bizim cenazemiz” söylemini hatırlatarak, “Bu, olayı basitleştirmek ve sıradanlaştırmaktır. Böyle bir suçun işlendiği bir ülkede o İçişleri Bakanı’nın görevinden istifa etmesi gerekiyor” diye belirtti. Bu yaşananların Kürt halkına yönelik sistematik bir saldırı olduğunu söyleyen Menice, “Kürt kadınlarına yönelik bir savaş yöntemidir” diye ekledi. 
 
‘Özel savaş politikası uygulanıyor’
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Aynur Sarıca da özel savaş politikasıyla karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Bölge kentlerinde, küçük illerdeki üniversitelerde, genç kadınlar üzerinde özel politikaların olduğunu belirten Aynur, "Batman’da yaşanan olayı devlet hemen başka bir gündemle değiştirmeye çalıştı. Fail ne kadar teşhir edilse de maalesef sadece ya yurt dışı yasağıyla ya da uzaklaştırma cezasıyla ödüllendirilerek salınıyor. Bu da özel savaş politikanın devam etmesi anlamındadır. Bunun mesajı veriliyor. Biz bunlara karşı kadınlarla bire bir görüşerek ne yapmamız gerektiği üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Mücadelemizi yükselterek böylesi kirli politikaları yürüten kişilerden hesap soracağız” ifadelerini kullandı. 
 
'Bu politikalar bizi yıldırayacak'
 
HDP Hakkari Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven de şunları söyledi: “Uzman çavuşlar, polisler özelikle genç kadınlarla iletişim sağlıyor ve asimile etmeye çalışıyor. Bunlar Kürt halkına karşı özel savaş politikalarıdır. Bunlar bizi yıldırmayacak. Biz yaşananları açığa çıkararak, halkımızı bilinçlendirme çabasındayız.”