Leyla Güven: Barışın elçisi İmralı’da

  • 09:51 31 Ağustos 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Halklara 1 Eylül Dünya Barış Günü için mesaj veren DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, barışın ancak halkların mücadelesiyle yaratılacağına vurgu yaptı. Leyla, barışın asıl elçisinin ise İmralı’da olduğuna vurgu yaparak, “İmralı’nın kapılarını açın ve tecridi sonlandırın Ortadoğu’ya barış gelsin. Eğer Sayın Öcalan konuşursa gerçekten barış, demokrasi ve özgürlük gelmiş olur” dedi.
 
Her yıl büyük mitinglerle kutlanan ve önemli mesajların verildiği 1 Eylül Dünya Barış Günü, özellikle bölgede “barış mesajları” verilerek geçiyor. Bu yıl pandemi nedeniyle kitlesel kutlanamazken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise Diyarbakır başta olmak üzere bölgede birçok ilde 4 gün sürecek eylem ve etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu eylem ve etkinliklerde PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ve bölgede yürütülen savaş politikalarına da dikkat çekilecek.
 
Yapılması planlanan eylem ve etkinliklerden biri yarın Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yapılacak olan “İnsan/barış zinciri” olacak. Eyleme çok sayıda siyasetçinin yanı sıra, yurttaşların da katılması bekleniyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne ilişkin konuşarak, halkların birlik ve beraberliğinin sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Leyla, yapılacak eylem ve etkinlikler için ise halka çağrıda bulundu.
 
Kadınlar hala katlediliyor’
 
Leyla, dünyada bütün halkların özlem duyduğu şeyin barış olduğunu kaydetti. Barış özleminin dünyaya hakim olamadığını söyleyen Leyla,“Hala dünyanın yarısı açlıktan ölürken diğer yarısı obezite ile mücadele ediyor. Dünyanın yarısı ötekileştirilirken diğer bir yarısı onların sırtından iktidar veya rantlarını çoğaltmaya çalışıyor. Dünyanın yarısı olan kadınlar hala dünyanın her yerinde şiddete uğruyor. Hala Kürt halkı olarak Kürtler dünyada en çok nüfusa sahip olup da hiçbir statüye sahip olmayan bir halk olarak mücadele ediyor. Bunların hepsini düşündüğümüzde bir barışa ihtiyaç olduğunu görebiliyoruz” diye belirtti.
 
‘Barışın elçisi İmralı’dadır’
 
Nasıl bir barışa ihtiyaç duyulduğuna değinen Leyla, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği bir barış istediklerinin altını çizdi. Leyla, "Kimsenin kimsenin üzerinde egemenlik kurmadığı bir barış istiyoruz. Gerçekten nefes alabileceğimiz yani siyahinin kendi renginden, Kürtler kendi kimliğinden, kadın kendi kimliğinden dolayı zulüm görmeyen bir barış istiyoruz. Bu barış için de dünya barış günü önemli bir gündür. Bugün verilecek olan mesajlar son derece önemlidir. Bugün ortaya çıkacak çaba ve mücadele önemlidir. Bizler yıllardır 1 Eylül Dünya Barış Günlerinde barışı haykırıyoruz. Barışın elçisi İmralı’da diyoruz. Eğer gerçekten bir barış istiyorsanız İmralı’nın kapılarını açın ve tecridi sonlandırın ki Ortadoğu’ya barış gelsin. Eğer Sayın Öcalan konuşursa gerçekten barış, demokrasi ve özgürlük gelmiş olur. Şimdiden 1 Eylül’ün bütün halklara, inanç ve kesimlere kutlu olmasını ve gerçek barışın geleceği günleri gönülden diliyorum” ifadelerine yer verdi.