‘Önlemlerin alınması için daha kaç kişinin yaralanması gerekiyor’

  • 09:08 1 Eylül 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
HAKKARİ - Yüksekova’da cismin patlaması sonucu ağır yaralanan Yusuf Akın’ın annesi Elmas Akın, “Önlemlerin alınması için daha kaç kişinin yaralanması gerekiyor” diye sordu.
 
Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde Onbaşlar (Hirmî) köyüne bağlı Çobanpınar (Wargenima) mezrasında 25 Ağustos günü Yusuf Akın isimli çocuk, bir cismin patlaması sonucu yaralandı. Konuya ilişkin konuşan Yusuf’un annesi Elmas Akın, patlayıcı cismin, eve yakın yerde olduğunu belirterek önlem alınmamasına tepki gösterdi.
 
‘Ambulansın köye girmesi engellendi’
 
Olayın yaşandığı günü anlatan Elmas, ambulans çağırdıklarını ancak “askerlerin, ambulansın köye girişini engellediğini” söyledi. Elmas, “Köyün hemen yakınında askerler olmasına rağmen kimse ilgilenmedi. Daha sonra Yusuf’u karakola götürerek burada helikopter alıp hastaneye götürdü” dedi.
 
‘Daha önce de yaralanan oldu’
 
Yusuf’un patlayıcı cismi oyuncak zannettiğini söyleyen Elmas, daha önce de birçok kişinin yaralandığını kaydetti. Elmas, “Kim olsa merak eder. Ben de olsaydım elime alır bakardım ne olduğuna. Allah kurtardı diyebilirim. Elleri, ayağı ve gözlerinden ağır yaralandı. Bölgede o dönemden bugüne kadar hala hiçbir önlem alınmadı ve alınmıyor. Önlemlerin alınması için daha kaç kişinin yaralanması gerekiyor” diye sordu.
 
‘Bizim de ayağımızın altında patlayacak’
 
Olaydan sonra Yusuf’un uykudan ağlayarak uyandığını söyleyen Elmas, “Çocuğumun ağrılarının yanı sıra psikolojisi bozulmuş durumda. Ben de ayrı korkuyorum. Eşim de ben de diğer çocuğumuzun dışarı çıkmasına izin vermiyoruz, korkuyoruz. Ben bile bu saatten sonra nasıl yaylaya gideceğim diye düşünüyorum. Patlamanın yaşandığı yerden her gün gidip geliyoruz. Bir gün bizim de ayağımızın altında patlayacak” ifadelerinde bulundu.