Seda Berekatoğlu: Kadınlar için istihdam garantili projelerimiz olacak

  • 09:03 2 Eylül 2020
  • Emek/Ekonomi
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - DTSO yeni dönem Kadın Meclisi Sözcülüğü'ne seçilen Seda Berekatoğlu, var olan projelerinin devam edeceğini ve kadınlar için özellikle istihdam garantili projelerinin olacağını söyledi. 
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi, 2018’den bu yana  çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde de Kadın Meclisi Dönem Sözcülüğü’ne Seda Berekatoğlu, seçildi. Yeni dönemde “Üreten Kadın,Güçlü Diyarbakır” sloganıyla çalışmalarına başlayacaklarını söyleyen Seda, kadınlar için farklı plan ve etkinliklerinin olduğunu kaydederek çalışmaları hızlandıracaklarını ifade etti.
 
‘Kadın Meclisi merak uyandırdı’
 
Seda, kadınların ticaret odasına katılımı ile kadınları dikkate alan görüşler ve bakış açısının ortaya çıktığını belirterek, ekonominin erkeklerin tekelinde olmadığını vurguladı. Seda, “Biliyoruz ki ticaret sadece erkeklerin yapabileceği bir iş değildir. Kadınlara hem sosyal hem de ticari hayatta fırsat verildiği zaman kendilerini ve içinde bulundukları dinamikler için çok ciddi değer yaratabilir. Bu anlamda DTSO Kadın Meclisi çalışmalarını yürütmeye başladı. Hem kadınlar hem kurumalardan hem çeşitli illerdeki ticaret odalarından hem de dış ülkelerdeki kadınlarda çok ciddi merak uyandırdı ve takdir almaya başladı” dedi.
 
‘10 bin işçinin yarısı kadın olacak’
 
Kadının toplumun temel taşı olduğunu dile getiren Seda, kadınların güçlü olmasıyla toplumun da güçlü olacağını belirtti. Seda,“Kadını iş hayatına, üretim hayatına ve ticaret hayatına daha fazla çekmek için projelerimiz ve çalışmalarımız olacak. Zaten 2019 yılından bu yana çalışmalarımız var. Bu çalışmalara ek çalışmalar ekleyeceğiz. Örneğin 2019 yılında biz kadınların iş hayatına daha fazla katılabilmesi için, kalifiye olabilmeleri için eğitimler düzenledik fakat salgından dolayı bu eğitimler biraz aksadı. Şu an ise onu devam ettirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra Tekstil OSB var bu da kadınlar için çok büyük bir avantajdır. Çünkü Tekstil OSB’de yaklaşık 10 bin istihdam var ve bu 10 binin yarısı kadınlardan oluşacak. Kadın Meclisi olarak da bunun sıkı takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.
 
‘Kadınlara destek ofisi kurmayı planlıyoruz’
 
Sadece istihdam değil çalışma şartları konusunda da sıkı takipte olacaklarını vurgulayan Seda, çalışan kadınların çocuklarını bırakabileceği bir kreş istediklerini ekledi. Keçi Burcu’nda kadınların kendi ürettikleri otantik, geleneksel Diyarbakır kültürünü yansıtan ürünlerin satışını ve pazarlamasını yapmayı planladıklarını da aktaran Seda, çalışmalarını şöyle sıraladı: “Çalışan, iş hayatına giren veya girmeye hazırlanan kadınların yaşadıkları sorunları bizlerle paylaşabilmesi ve destek olabilmemiz için Kadın Meclisi odasında bir destek ofisi kurmayı planlıyoruz. Tabi var olan etkinliklerimiz devam edecek. İstihdam garantili projelerimiz olacak.” 
 
‘Bütün kadın örgütleri ile çalışmak istiyoruz’
 
Diyarbakır’da bulunan kadın örgütleri, yapılanmaları ve derneklerine seslenen Seda, “Bizlerin ve bütün kadın örgütlerinin aslında tek bir hedefi var. Biz bunu da gördük ki birlikten kuvvet doğar. Kadın örgütleri ile çalışıp kadını hem sosyal hem de ekonomik hayatta olması gerektiği yerde görebilmek için bütün kadınlarla seve seve aynı payda da buluşabilir” diyerek çağrıda bulundu.