Tandır başında yaşamını kazanmaya çalışıyor

  • 09:01 6 Eylül 2020
  • Yaşam
DİYARBAKIR - Tandır ekmeği yaparak geçimini sağlamaya çalışan Delal Özkan, 9 kişilik ailesine bakıyor. Ekonomik kriz nedeniyle çocuklarının iş bulamadığını belirten Delal, daha iyi bir yaşam istiyor. 
 
Çocuk yaşta evlendirilen binlerce kadın, yine çocuk yaşta anne olmak zorunda bırakılıyor. Büyük bir yükü omuzlayarak yaşamlarını idame ettiren kadınlardan biri de Delal Özkan. Bir restoran için tandırda ekmek yapan Delal, ailesini buradan kazandığı parayla geçindirmeye çalışıyor. 
 
Tandır yaparken tanışmak için yanına gittiğimiz Delal, sıcak altında zor saatler geçiriyor. Diyarbakır sıcağına bir de tandırın sıcağı ekleniyor. Bizlere sıcak sıcak çıkardığı ekmekten uzatıyor. Alnındaki teri silerek çalışmaya devam eden Delal, hikayesini de paylaşıyor kısaca. 
 
Daha bebekken babasını kaybeden Delal, annesinin zorla başka biriyle evlendirilmesi nedeniyle yıllarca annesini de görmemiş. 14 yaşına gelene kadar babaannesinin yanında kalan Delal, alel acele evlendirilip daha 15 yaşındayken anne oluyor. 
 
‘Çocuklarım işsiz’ 
 
8 çocuk annesi olan Delal, “Eşim birkaç yıl önce öldü. Eşim sağken de ben çalışıyordum. Çapa yaptım, pamuk topladım, el örgüsü yaptım, sebze-meyve sattım, 6 ay kadar belediyede çalıştım. Bu işi yapmak zahmetli fakat mecburum, yoksa aç kalırız. Eğer çocuklarım çalışsalardı ben buraya gelmek zorunda kalmazdım fakat onların da çalışabileceği bir iş yok” diyor. 
 
Çalışabilecek yaşta olan 5 çocuğunun da inşaat sektörü durduğu için işsiz kaldığını belirten Delal, “Bir torba unu 130 liraya alıyorum üç-dört defa ekmek yapıyorum hemen bitiyor. Her şey çok pahalı. Ekonomik kriz var. Geçinmek çok zor” dedi.
 
‘Dört tane çocuğum olduktan sonra kimlik çıkardım’ 
 
Yıllarca kimliksiz yaşayan Delal, 4 çocuğu olduktan sonra ancak kimlik çıkartabildiğini söylüyor. Bu yüzden resmi nikah da yapmayan Delal, “Babam öldüğü için ve annemin nerede olduğunu bilmediğim için çıkaramadım kimliğimi. Mahkemeye gittim nüfus cüzdanı çıkarmak için hakim aileden birinin şahitliğini istedi fakat amcamlar gelip şahitlik etmediler. Dört çocuğum olduktan sonra annemi gördüm, annem o zaman gelip benim nüfus cüzdanımı çıkardı. O zamana kadar nüfus cüzdanı olmadan yaşadım.” 
 
Delal, son olarak daha iyi koşullarda yaşamak istediğini söyleyerek, çocuklarının bir işi olsun istiyor.