Kongreya Star’ın dördüncü konferansı yarın

  • 09:04 8 Eylül 2020
  • Güncel
KOBANE - Kongreya Star’ın 9 Eylül’de gerçekleştireceği dördüncü konferansa ilişkin konuşan Kongreya Star Fırat Bölgesi Koordinasyon üyesi Rewşen Hacim, konferansta, bölgede artan kadın katliamını da konuşacaklarına işaret etti.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’nin Fırat bölgesinde kadın örgütü Kongreya Star, dördüncü konferansı için hazırlıklarını sürdürüyor. Kongreya Star tüzüğüne göre her iki yılda bir düzenlenen konferansın bu yılki şiarı “Bi têkoşîna Zehra û Hevrînan, emê dawiyê li dagirkeriyê bînin û şoreşa jin misoger bikin” (Zehra ve Hevrînlerin mücadelesiyle işgale son verip, kadın devrimini sağlayacağız). Temmuz ayında gerçekleştirilmesi planlanan, ancak koronavirüs pandemisi ve savaş nedeniyle geciken konferans 9 Eylül’de yapılacak. Kongreya Star Fırat Bölgesi Koordinasyon üyesi Rewşen Hacim konferansa ilişkin konuştu.
 
Pandemi nedeniyle delege sayısı az olacak
 
Rewşen, Kongreya Star’ın tüzüğüne göre konferans daha önce yapılması gerektiğini, ancak savaş ve pandemi koşulları nedeniyle geciktiğini dile getirdi. Rewşen, “En son Türkiye’ye bağlı silahlı insansız hava (SIHA) aracıyla Helincê köyünde üç çalışma arkadaşımız şahadete ulaştı. Arkadaşlarımızın şahadetinden dolayı konferansı erteledik. Hiçbir güç irademizi kıramaz. Her koşulda çalışmalarımızı ve örgütlenmemizi yapacağız. Ancak bu yıl pandemi nedeniyle konferansa katılacak delege sayısını az tutacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘Önder Abdullah Öcalan’ın derlemelerinin okunmasıyla Konferans başlayacak’
 
Konferans içeriğini kapsamlı planladıklarını kaydeden Rewşen, siyasi süreç değerlendirmesi ve iki senelik örgütlenme çalışmalarının da ele alınacağını ifade etti. Rewşen, konferansta Kongreya Star tüzüğünde değişikliklerin ve eklemelerin olacağını belirtirken, yönetimde de değişikliklerin olacağı mesajını verdi. Rewşen, “Konferansın sonunda seçim olacak. Bazı köy ve ilçelerde yönetimler azalacak bazılarında ise artması gerekecek. Eskiden yönetim yedi kişiden oluşurken, yeni tüzüğe göre üç kişiden oluşacak ve bu alanlara bağlı komiteler oluşacak. Çalışma alanlarımız genişlediği için eskiden koordinasyon üç kişiden oluşurken, yeni sistemde beş kişiden oluşacak. Arap bölgelerinde eskiden de çalışmalarımız vardı fakat istenilen düzeyde değildi. Şu an Arap bölgelerine de yoğunluk verip, Arap alanlarında da merkezlerimizi açacağız” dedi.
 
‘Rojava bölgesinden katılımcılar olacak’
 
Rewşen, konferansa Rojava’dan da katılımların olacağını belirterek, şöyle konuştu: “Fırat bölgesinde bulunan siyasi kurum ve meclisler, Özerk Yönetim’e bağlı kadın kuruluşları da yer alacak. Üçüncü konferansımızda da kadına yönelik şiddeti ele almıştık, dördüncü konferansta da artan kadın katliamlarını ele alacağız. Eğitim boyutunu da ele alıp, bütün bölgelerde eğitim çalışmalarımızı aktifleştireceğiz.”