AKP’li belediyede kadına bütçe yok!

  • 09:03 10 Eylül 2020
  • Güncel
MARDİN - AKP'li Artuklu Belediyesi'nin hazırladığı 2019-2020 faaliyet raporunda kadına dair bir bütçe ayrılmadığına dikkat çeken HDP Grup Meclis Eşsözcüsü Renas Aburşu, "Belediyenin bütçemiz yok dediği paranın büyük bir kısmı ranta ve yollara harcanmış. Bu anlamda belediyenin kayyımdan bir farkı yok" dedi.
 
Mardin’in AKP’li Artuklu Belediyesi’nin hazırladığı 2019-2020 faaliyet raporunda belediyeye ait bütçenin İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kentteki binası, askeri kışla, büyükşehir belediyesi bölgesinde bulunan korucu kulübelerine ve özel bankalara harcandığı kamuoyuna yansımıştı.  Raporda yapılmamış yolların yapılmış gibi gösterildiği ve sadece yol projelerinin olduğu da görülürken, kadına dair bütçe ayrılmadığı öğrenildi. Artuklu Belediyesi HDP Meclis Grup Eşsözcüsü Renas Aburşu, belediye faaliyet raporunu değerlendirdi. 
 
'Kadına dair bütçe de çalışma da yok'
 
Belediyenin bir buçuk yıldır kadına dair bir çalışma yürütmediğini söyleyen Renas, "İçinde yer aldığımız belediye mevcut iktidar partisi olan AKP'nin belediyesi olduğu için belediyenin bu anlamda kadına olan yaklaşımını tahmin edebiliyoruz. Bir buçuk yıldır meclis üyeliği yapıyoruz. Bugüne kadar belediyede kadına yönelik bir bütçe ayrıldığını görmedik. Bunu dile getirdiğimizde de yeterli bütçenin olmadığı mevcut bütçenin sürekli yol veya imar işleri için harcandığı söyleniyor. Yapılan yollar da yandaşa peşkeş çekilen tamamen rant amaçlı yapılan yollardır. Bizler HDP'li kadınlar olarak orada kadın mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz" dedi.
 
'Bütçenin büyük bir kısmı ranta harcanmış'
 
Faaliyet raporunda yer alan çalışmalarda belediyenin rant için büyük bir bütçe harcadığını ifade eden Renas, meclis toplantılarında bunları dile getirmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi. Renas, "Bugüne kadar Artuklu Belediyesi’nde kadınlar adına sadece kadınların el işi yaptığı MARMEK kuruldu. Onun da çalışmalarının ne aşamada olduğunu bilmiyoruz. Faaliyet raporlarında çıkan şeylerde kadına dair bir bütçe ayrılmadığını hepimiz gördük. Buna itiraz etmemize rağmen de farklı bir sonuç elde edemedik. Belediyenin aslında bütçesinin olduğunu faaliyet raporlarında yapıldığı söylenen yol ve rantlarla gördük. Bütçenin çoğu rant amaçlı kullanılmış. Son meclis toplantılarında bile bunları dile getirdik ama değişen bir şey olmadı. İki yıldır bir çalışma yok. Bundan sonraki raporlarda da bütçe ayrılmayacağını iyi biliyoruz" şeklinde konuştu.
 
'Kayyımdan farkı yok'
 
Belediyenin bir nevi kayyım görevi üstlendiğini ve belediye başkanının sürekli "Beni siz seçmediniz burası devletin belediyesi" ifadelerini kullandığını belirten Renas, "HDP'li belediyelere atanan kayyımların kadına karşı tutumunu biliyoruz. Kayyım atandıktan sonra kadın kazanımlarımız yok edilmek istendi. Bununla beraber içinde bulunduğumuz belediye de bir nevi kayyım görevini sürdürüyor. Sadece asfalt ve yol yapıldığı söyleniyor. Ama belediyede yapılmış gibi gösterilip yapılmayan birden çok çalışma ortaya çıktı" dedi.