Sanık avukatı istedi mahkeme uyguladı

  • 13:21 15 Eylül 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Zırhlı araçla 5 yaşındaki Efe Tektekin’in ölümüne neden olan sanık polis İ.A’nın avukatı müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi, mahkeme de kabul etti. Duruşma 2021’e ertelendi.
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin'e, sürücüsü olduğu zırhlı araçla çarparak ölümüne sebep olan polis İ.A. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan Diyarbakır 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın üçüncü duruşması görüldü. Sanık polis ve avukatı, polis koruması eşliğinde duruşma salonuna gelirken, duruşmada Efe’nin aile avukatı Sedat Çınar ile Efe’nin annesi Nazime ve babası Ahmet Tektekin hazır bulundu.
 
‘Kaza yapılan zırhlı araca bindirildim’
 
Duruşmada söz alan baba Ahmet Tektekin, olaydan hemen sonra olay yerine gittiğini söyledi. Ahmet, “Polisler beni kazayı yapan zırhlı araca bindirdi. Polislerin kaza anını gösteren görüntüleri izlediğini gördüm ve bayıldım. Daha sonra aynı zırhlı araçla beni hastaneye götürdüler” diyerek sanıktan şikayetçi oldu. Nazime Tektekin de sanıktan şikayetçi olduğunu ve davaya katılma talebinin olduğunu belirtti.
 
Sanık polisin savunmasına tepki
 
Sanık İ.A. Ahmet’in beyanlarını kabul etmeyerek, 2017'den beri kullandığı zırhlı aracın kamera sisteminin çalışmadığını iddia etti. Zırhlı araçta silah bulunması sebebiyle bir sivilin araca bindirilmesinin imkansız olduğunu ileri süren sanık İ.A., olaydan sonra ambulans gelene kadar 45 dakika olay yerinde beklediğini söyledi. 
 
Sanığın ambulansın olay yerine geldiği şeklindeki ifadesine tepki gösteren Ahmet, “‘Ambulansı bekledim’ diyor arkadaşım oğlumu zırhlı aracın altından çekerek taksisi ile hastaneye götürdü. Ambulans ne zaman nasıl geldi" diye sordu.
 
‘Talepler halen yerine getirilmedi’
 
Soruşturma kapsamında araç kaydı, sanığın ehliyeti, görüntü kaydı gibi taleplerinin halen yerine getirilmediğine işaret eden avukat Sedat Çınar, “Deliller hem karartıldı hem de toplanmadı. İşaret ettiğimiz delillerin tek tek dosya arasına alınmasını talep ediyorum. Tanıklarımız var onların da dinlenmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
Sanık avukatı ise müvekkilinin bilirkişi raporunda “tali kusurlu” gösterilmesine karşın kusursuz olduğunu ileri sürdü. Sanığın Elazığ’ın Sivrice ilçesinde görevine devam ettiğini kaydeden avukatı, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi. Sanık avukatı ayrıca müvekkiline ait hafif zırhlı araç kullanma sertifikasını da mahkemeye sundu.
 
Sanık avukatının “sanığın duruşmalardan vareste tutulması” talebini kabul eden mahkeme heyeti, “varsa araç içinde bulunan görüntü kayıtları, MOBESE kayıtlarının dosya arasına alınmasına” karar vererek, duruşmayı 12 Ocak’a erteledi.