TJA’nın kampanya duyurusu halay ve sloganlarla sonlandı

  • 15:34 15 Eylül 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - TJA’nın “Kendimizi savunuyoruz” şiarıyla başlattığı 4 aylık kampanyanın startı verilirken, açıklama “Em xwe diparêzin” sloganları ve halaylarla sonlandı.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası Vedat Aydın Konferans Salonu'nda, "Kendimizi Savunuyoruz" kampanyasının startı basın toplantısı ile verildi. "Em Xwe Diparêzin" ve “Jin jiyane, jiyane nekûje”  yazılı pankartın yer aldığı toplantıya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Pero Dündar, Nuran İmir, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Ebru Günay, Feleknas Uca, Barış Anneleri Meclisi İnsiyatifi üyeleri,  sivil toplum örgütleri üyeleri, Rosa Kadın Derneği üyeleri, Urfa, Bingöl, Malatya, Dersim, Şırnak, Batman, Mardin, Siirt ve ilçelerden çok sayıda kadın katıldı.
 
Urfa ve Şırnak’tan katılan kadınlar giydikleri yöresel kıyafetler ile renk katarken, genel olarak tüm kadınların hem coşkusu hem de heyecanını görmek mümkündü. Özellikle son süreçte kadınlara yönelik artan saldırılar ve bölgede yürütülen özel savaş politikalarına karşı kadınların öfkesi de görülüyordu. “Em xwe diparêzin” sloganları, alkış ve şarkılarla salonu inleten kadınlar, üzerinde “Em xwe diparêzin” yazılı maske ve önlük giydi.
 
Açıklamadan önce müzik eşliğinde halay çekildi. Ardından divan oluşturuldu. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterimi ile devam edildi. Sinevizyon sonrası kampanyaya ilişkin basın metninin Türkçesini Semra Güzel, Kürtçesini İse TJA sözcüsü Ayşe Gökkan okudu. 
 
Kadınlar 4 aylık süreç için önerilerde bulundu
 
Açıklamada, kadınların mücadelelerini yükseltecekleri vurgusu öne çıkarken, bölgede yürütülen özel savaş politikalarının teşhir edilmesi için de harekette olacaklarına dikkat çekildi. Basına kapalı devam eden oturumda serbest kürsü yapıldı. Kadınlar mikrofonu alarak İpek Er ve Gülistan Doku’ya dikkat çekti. Kürt kadınlarının her dönemde devletin hedefinde olduğuna işaret eden kadınlar, kadın mücadelesini yükseltme yolunda yapabileceklerini paylaştı. Kadınlar öte yandan 4 aylık kampanya sürecinde yapılması gerekenler için de önerilerde bulundu.
 
Serbest kürsü ardından ise kadınlar sloganlar eşliğinde halay çekti. Toplu çekilen fotoğraf ile açıklama sonlandırıldı.