Kurutmalıklar geçim kaynağı oluyor

  • 09:03 16 Eylül 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Kale Mahallesi’nde yaşayan Hülya Ülgen, kış hazırlıklarına başladı. Hülya bir yandan kış mevsiminde tüketeceği sebzeleri kuruturken diğer yandan ise meyveler ile elde ettiği gıdalarla geçimini sağlıyor. 
 
Yaz mevsiminin sona ermesiyle beraber birçok yerde kış hazırlığı yapılmaya başlandı. Kışın tüketilmek için sebzeler iplerden geçilerek kurutmaya bırakıldı. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Kale Mahallesi’nde yaşayan Hülya Ülgen (38) biber, patlıcan, domates, kabak gibi sebzeleri kurutuyor. Aynı zamanda Hülya’nın kuruttuğu elma, armut ve kayısılarda geçim kaynağı oluyor. Bütün kış mevsimi boyunca sebzeleri sağlık ve güvenle tükettiğini belirten Hülya, ekonomik krize de değiniyor.
 
‘Kendi emeğim bütün kışa yetiyor’
 
Kış mevsiminde de sebzelerin olduğunu ancak organik olmamasından dolayı kendi bahçelerinde yetiştirdikleri patlıcan, biber, kabak, domates, fasulye gibi sebzeleri kuruttuklarını söyleyen Hülya, sebzeleri çorba, güveç ve diğer sebzeli yemeklerin içinde tükettiklerini belirtti. Hülya, “Normalde sebzeleri ağustos ayında kurutmamız gerekiyordu ama ben bu yıl geç başladım. Dışarıdan sebze neredeyse hiç alamıyoruz.  Ve tercih de etmiyoruz. Yaklaşık 15-20 gün güneşte kaldıktan sonra kurutulmuş sebzeleri kaldırıyoruz. Bütün kış mevsimi boyunca sebzeleri sağlık ve güvenle tüketiyoruz. Kurutulmuş sebzeleri aynı zamanda robota vurarak yemek baharatlarından olan çeşniyi elde ediyoruz” dedi. 
 
‘Elimizden ne geliyorsa üretiyoruz’
 
Büyük bir bahçeye sahip olduklarını söyleyen Hülya, bu bahçede elma, armut ve kayısının bulunduğunu ifade etti. Hülya, meyvelerden neler elde ettiklerini ve ekonomik olarak nasıl kazanca dönüştürdüklerini şu sözlerle anlattı: “Bu meyveleri hem kurutuyor hem de komposto yaparak tüketiyoruz. Aynı zamanda geçimimizi sağlıyoruz. Elmaların kilosunu 3 TL’ye, armutların kilosunu 8, kayısıların ise 15 TL’den satıyoruz. Toplama zamanı bizi uğraştırıyor. Ama mevcut ekonomik krizden kaynaklı elimizden ne geliyorsa biz kadınlar yapmaya çalışıyoruz. En azından kendi geçimimizi sağlamak amacıyla. Ekonomik olarak bizler de bu yükü omuzlamaya çalışıyoruz.”