Barış Annesi’ne Abdullah Öcalan sorusu

  • 10:17 24 Eylül 2020
  • Güncel
Şehriban Abi
 
HAKKARİ - Barış çağrısı yaptığı için hakkında gözaltı kararı verilen Barış Annesi Fatma Turan,  emniyet ve savcılıkta kendisine “Abdullah Öcalan’ı gördün mü? Kobanê’ye gittin mi?” sorularının yönlendirildiğini belirtti. “70 yaşımda savaşa mı gideceğim?” diye soran Fatma, barış talebinde ısrarcı olacağının altını çizdi.
 
Hakkari Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in de katılımıyla geçen hafta Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla barış çağrısında bulunmuştu. Barış Anneleri Meclisi adına açıklama yapan 70 yaşındaki Fatma Turan ertesi gün “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle evi basılarak gözaltına alınmış akabinde kentte bulunan Leyla Güven de ifadesi alınmak üzere gözaltına alınmıştı. Leyla, savcılık ifadesinin ardından Fatma ise, adli kontrol şartıyla sevk edildiği mahkemece serbest bırakıldı.
 
 Gözaltına alınmasına tepki gösteren Barış Annesi Fatma Turan, “Birliği sağlayana kadar barışı ve özgürlüğü talep edeceğiz” dedi.
 
‘Evimin önüne onlarca zırhlı araç geldi’
 
Yaptıkları basın açıklamasını hatırlatan Fatma, “Leyla Güven de aynı bizim gibi bir anneydi ve bizler gibi barışı talep etti. Biz herkes için iyi şeyler isteyenlerdeniz. Ne polis ne asker ne de Kürt halkına yönelik olumsuz şeylerin yaşanmasını istemiyoruz. Biz yaptığımız açıklamayla barışı talep ettik. Ancak bir gün sonra çok sayıda polis onlarca zırhlı araçla evimin önüne dayandı. O açıklamada ben kötü şeyler söylemedim. Öğlen vaktinde gözaltına alındım ve gece saat 11.00’a kadar emniyet ve adliyede bekletildim” diye belirtti.  
 
‘Hakaret değil barış talep etmiştim’
 
Bir anne olduğunu ve Kürt-Türk halkı için barışı talep ettiğini söyleyen Fatma, Barış Annelerinin kan dökülmesine karşı olduklarının altını çizdi. Fatma, şöyle devam etti: “Leyla Güven de aynı benim taleplerim doğrultusunda basın açıklaması yapmıştı ve oda gözaltına alındı. Benim yaptığım açıklama dışında farklı şeyler soruldu. Ben hakaret etmemiştim ben barış istemiştim.”
 
’70 yaşımda savaşa mı gideceğim?’
 
Hem emniyette hem de savcılıkta kendisine “Kobanê’ye gittin mi? Abdullah Öcalan’ı gördün mü?” sorularının yöneltildiğini söyleyen Fatma, bu soruları kabul etmediğini ifade etti. Fatma sorulara ilişkin tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Ne alaka ben Kobanê’ye gideceğim. Ben savaşa mı gideceğim bu yaşımla ben 70 yaşındayım. Abdullah Öcalan’ı gördüğümü söyledim ancak televizyonlarda gördüğümü söyledim. Çünkü ben Öcalan’ı televizyonlarda görüyorum yalnızca. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz sonuna kadar barışı talep edeceğiz. Birliği sağlayana kadar barış, barış, barış, özgürlük, özgürlük, özgürlük diye haykıracağız.”