‘Hükümetin yanlış politikaları işsizliği artırdı’

  • 09:02 25 Eylül 2020
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - DİSK 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Hanife Kardaş, açıklanan TÜİK verilerini değerlendirerek, hükümetin politikalarının işsizliği artırdığına dikkat çekti. Kazanımlarının gasp edilmeye çalışıldığına da işaret eden Hanife, bu politikalara karşı mücadele edeceklerini vurguladı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçtiğimiz hafta Haziran ayı işsizlik verilerini açıkladı. Buna göre, işsizlik yüzde 13.4 ile geçen yıla oranla 0.4 oranında arttı. Açıklanan verilere göre, 15-24 yaş arası işsizlik oranı 1.3 puan artarak yüzde 26.1’e yükselirken, 15-64 yaş arası işsizlik oranı ise 0.4 puanlık artışla yüzde 13.7 oldu.
 
TÜİK’in resmi verilere dayandırdığı işsizlik oranlarını, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş Sendikası Diyarbakır 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Hanife Kardaş değerlendirdi.
 
‘Politikalar işsizliği artırdı’
 
Daha öncesinden de işsizliğin var olduğunu dile getiren Hanife, pandemi sürecinde uygulanan politikalar ile birlikte bu rakamın daha da arttığına işaret etti. İşçilerin zorunlu şekilde ücretsiz izne ayrıldığını, ardından ise işverenin işçiyi geri almadığını ifade eden Hanife, “Mart’tan bu yana işsizlik oranı yüzde 7-8’lere kadar çıktı. İşçiliği, sadece sendikamıza üye olanlarla değerlendirmemek gerekiyor. Fırında çalışan da, lokantada çalışan garson da, fabrikada çalışan da bizim için işçidir. Önemli olan işçinin hakkını ve emeğini savunmaktır. Pandemi süreciyle birlikte birçok işyeri kapatıldı. Pandemi sürecinin sona erdiği iddia ediliyor ancak giderek artıyor. Bu da sistemin bir politikasıydı. Yaz mevsiminde ‘Pandemi azaldı, pandemiyle baş ettik’ gibi sözlerle ülkeye çok sayıda turist aldılar. Turizm sektörünün kapanmasının ardından ise vaka artışları yaşandığını ifade etmeye başladılar. Bu vakalar hiç eksilmedi, artarak devam etti” sözlerini vurguladı.  
 
‘Vaka sayısı arttıkça işsizlik oranı da artıyor’
 
“Vaka sayısı arttıkça işsizlik oranı da artıyor” diyen Hanife şu sözlerle devam etti: “Ekonominin tükendiği bir noktaya geldik. Pandemi bahanesiyle çok sayıda işçi işinden edildi. Sendika olarak, tüm işçiler için mücadele etmeye devam edeceğiz. Üzerimize düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizim için önemli olan işçidir, emekçidir. Temel görevimiz işçiyi örgütlemektir.“
 
‘Çalışan arkadaşlarımızı tehdit ettiler’
 
Son süreçte üyelerinin sendikayı bırakmaları için baskıya maruz kaldığını kaydeden Hanife, üyelerinin giderek azalmaya başladığını söyledi. Hanife, işçilerin ekmekle terbiye edilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Çalışan arkadaşlarımızı tehdit ederek üzerlerine gittiler. Tüm arkadaşlarımızla bu tür politikalara karşı 3 aydır gereken mücadeleyi yürüttük. İşçilerin çoğunu örgütledik ve şu anda çoğu bizde. Yetki aşamasındayız. Yetki başvurusunda bulunduk. 20 Eylül gibi yetkinin gelmesini bekliyoruz. Yetki geldikten sonra yerel yönetimlerle toplu iş sözleşmelerine oturacağız. Toplu iş sözleşmesinde, işçinin hakkını hukukunu aramak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerinde bulundu.
 
‘Çalışma alanımızı genişleteceğiz’
 
Hanife, mevcut yerel yönetimlerin şimdiye kadar onları desteklemediğine işaret ederek, hükümete yakın olan diğer sendikalara destek verildiğini vurguladı. Kazanımlarının gasp edilmeye çalışıldığının altını çizen Hanife,  “İşçilerimiz pes etmedi ve şu anda bin 700 üyemiz var. Öncelikli talebimiz her bir arkadaşımızın maaşına bin lira zam gelmesidir. Arkadaşlarımızın aldığı maaş enflasyonun çok altındadır. Birçok işçi asgari ücretten faydalanmıyor bile. Bundan sonra çalışma alanımızı genişleteceğiz. Sadece yerel yönetimler bazında değil, fabrikadan tekstile ve apartmandaki çalışanlara kadar her alana yoğunlaşacağız. Üyeleri örgütlemeye çalışacağız. Artık belediyenin bünyesinden çıkıp alanı genişletmek istiyoruz. Mücadelemiz her zaman devam edecektir” diye konuştu.