Darp edilerek gözaltına alınan kadına ajanlık dayatıldı!

  • 09:06 25 Eylül 2020
  • Güncel
URFA - Darp edilerek gözaltına alınan HDP Hilvan İlçe Eşbaşkanı Çiğdem Karakeçili’ye ajanlık dayatıldı. Çiğdem, bu dayatmalara ve baskılara karşı direneceklerine dikkat çekti.
 
Urfa'nın Hilvan ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü için yapılan açıklamanın ardından yürüyüşe geçen kitleye polisler tarafından saldırı gerçekleşmiş ve gözaltılar yapılmıştı. Darp edilerek gözaltına alınanlardan biri de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hilvan ilçe Eşbaşkanı Çiğdem Karakeçili’ydi. Gözaltına alınan Çiğdem, götürüldüğü emniyette ajanlık dayatmasına maruz kaldığını belirtti.
 
Bir kardeşi çatışma ortamında yaşamını yitiren ve bir kardeşi de PKK'ye katılan Çiğdem, ailesinin polisler tarafından sürekli rahatsız edildiğini söyledi. Evlerinin defalarca basıldığını dile getiren Çiğdem, sürekli bir tehditle karşı karşıya olduklarının altını çizdi.
 
‘Kız kardeşinize ulaşmak isterseniz bu numarayı arayabilirsiniz’
 
Yıllardır polislerin her türlü saldırısına maruz kaldıklarına ve bu saldırıların devam ettiğine işaret eden Çiğdem, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla gerçekleştirdikleri basın açıklamasının ardından, yürümek istemelerine engel olan polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığını söyledi. Kendisini Urfa Güvenlik Şube’ye götürdüklerini kaydeden Çiğdem, gözaltı sürecinde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Gözaltında avukatımla birlikte ifade verdim. Sonrasında bırakacaklarını söylediler ancak sonra hastaneye götüreceklerini o yüzden beklemem gerektiğini söylediler. Odada tutulduğum sırada odaya bir kadın ve bir erkek geldi. Bana, polislerin nasıl muamelede bulunduklarını sordular önce. Sonrasında ise bir bakıma ajanlık teklif edildi bana. Önüme bir numara koydular ve ‘Kız kardeşinize ulaşmak isterseniz bu numarayı arayabilirsiniz’ dediler. Ben de o numarayı almadım. Gözaltından bırakıldıktan sonraki akşam, tanımadığım bir numara bana mesaj attı. Mesajda, ‘Bu numarayı arayın, kız kardeşinizle görüşmek istediğinizi söyleyin. Belki görüşürsünüz’ diye yazıyordu. Ben aramadım o numarayı ve bana bu durumla ajanlık teklifinde bulundular.”
 
‘Diyarbakır HDP İl binasının önüne gidebilirsiniz ’
 
Bu durumun ilk defa yaşanmadığını ifade eden Çiğdem, “Daha önce de evimize sivil polisler gelerek, ‘Size yardımcı olabiliriz. Diyarbakır HDP İl binasının önüne gidebilirsiniz ’ demişlerdi. O zaman ailem zarar görür diye söylemek istemedim. O zaman yine bir numara verilmişti ve ben yırtıp atmıştım” diye belirtti.
 
‘Kardeşlerimden ötürü ailem üzerinde sıkı bir baskı var’
 
Gözaltından çıktıktan sonra tanımadığı bir numaradan önce mesaj aldığını söyleyen Çiğdem, aynı numaranın sonraki günlerde ise aradığını ekledi. Çiğdem, arayan numaradan kendisine “Kardeşinizi aradınız mı” diye sorulduğunu ifade ederek, “Ben de aramadığımı ve arama gereği duymadığımı, kendisi isterse arayacağını belirttim. O da bunun üzerine ‘Bir sıkıntı olursa arayabilirsiniz’ dedi. Bu bir ajanlık teklifidir. Biz buna karşıyız ve her zaman da karşı olacağız. Kardeşlerimden ötürü ailem üzerinde sıkı bir baskı var. Ben de eşbaşkan olduktan sonra bu baskı artmaya başladı. Gittiğim her yerde takip ediliyordum. Peşimde sürekli sivil polisler vardı. 2014’ten bu yana evimiz baskı altında. Bu olaydan sonra aileme zarar gelir diye şikayette bulunamadım. Bulunsam bile ne değişecek ki? Kimi kime şikayet edeceğim? Şikayet hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Biz bunları dile getirdikçe de hedef haline geleceğiz, biliyorum ama dile getirmek zorundayız. Tekrar ararlarsa savcılığa vereceğim. Vazgeçmeyeceğiz ve direnmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.