HDP’den gözaltılara tepki: Zorbalığın geldiği boyut

  • 14:50 25 Eylül 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - HDP, birçok kentte eş zamanlı olarak yapığı basın açıklaması ile sabah saatlerinde gerçekleştirilen siyasi operasyonlara tepki gösterdi. Açıklamalarda, “Operasyon, kötülüğün ve zorbalığın geldiği boyutu göstermektedir” denildi.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 5-8 Ekim tarihleri arasında yapılan Kobanê eylemlerini gerekçe göstererek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 2014 yılı Merkez Yürütme Kurulu üyelerine dönük başlattığı soruşturma kapsamında siyasetçi ve hak savunucularının gözaltına alınmasına birçok kentte tepki gösterildi.
 
Mardin
 
HDP Mardin İl Örgütü de il binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, HDP Mardin İl Yöneticisi Münevver Ülker okudu. “Operasyon, AKP-MHP tarafından topluma dayatılan kötülüğün ve zorbalığın geldiği boyutu göstermektedir” diyen Münevver, operasyona gerekçe yapılan Kobanê eylemlerinde hayatını kaybedenlerin sorumlusunun DAİŞ’i Kobanê’ye sürükleyenler olduğunu söyledi. 6-8 Ekim eylemlerinin sorumlusunun HDP olmadığını vurgulayan Münevver, “DAİŞ’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın DAİŞ barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak, onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir. Bu çevreler şimdi de yanlarına sarayda balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyorlar. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. HDP halktır halk burada” ifadelerini kullandı.
 
Açıklama alkışlarla sona erdi.
 
Şırnak
 
Şırnak'ta operasyonlara tepki göstermek amacıyla HDP il binası önünde yapılmak istenen açıklamaya HDP il ve ilçe örgütleri, TJA aktivistleri, Silopi Belediye Eşbaşkanları ile çok sayıda kişi katıldı. Yapılmak istenen açıklama polisler tarafından engellendi. Kitle, engellemeye karşı oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminde "HDP halktır halk burada", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Baskılar bizi yıldıramaz" ve “Direne direne kazanacağız" sloganları atıldı.  
 
İzmir
 
İzmir'de de siyasi operasyonlara tepki göstermek amacıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcisi katılırken, açıklamada “Gözaltılar, saldırılar, bizi yıldıramazlar, HDP susturamazlar” yazılı pankartın taşındığı basın açıklamasında sık sık “HDP umuttur umut dimdik ayakta”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Katılımcılar adına basın metnini HDP İzmir İl Eşbaşkanı Kadir Baydur okurken, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de operasyonlara ilişkin kısa bir konuşma gerçekleştirdi.
 
Muğla
 
Muğla’da HDP'liler, operasyonlara karşı Sınırsızlık Meydanı'nda bir araya geldi. “HDP susturulamaz” yazılı pankartın taşındığı basın açıklamasında “Baskılar bizi yıldıramaz” “direne direne kazanacağız “HDP umuttur umut dimdik ayakta” sloganları atıldı. Burada basın metnini HDP Muğla İl Eşbaşkanı Fulya Erdoğan okudu.
 
Aydın
 
Aydın'da ise HDP Aydın il binası önünde yapılmak istenen basın açıklaması ise polis tarafından engellendi. Etkinliğin "pandemi" gerekçesiyle engellenmesi nedeniyle açıklama parti binasında gerçekleştirildi. Basın açıklamasını HDP Aydın İl Eşbaşkanı Aysel Baytar Önsel okudu.
 
Manisa
 
HDP Manisa İl Örgütü, operasyonlara tepkisini, il binasında düzenlediği basın toplantısıyla gösterdi. Açıklamada "HDP umuttur umut dimdik ayakta", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek" sloganları atıldı. Toplantıda basın metnini HDP Manisa İl Eşbaşkanı Ali Aslan okudu.
 
Van
 
HDP Van il Örgütü gözaltı operasyonlarına ilişkin Edremit  İlçe binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamaya, HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Tevgera Jinên Azad(TJA) aktvistleri, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Açıklamada,“ İşkence ve gözaltılar bizi yıldıramaz örgütlenerek mücadelemizi büyütüyoruz” pankartı açıldı. Açıklamayı kitle adına HDP Van İl Eşbaşkanı Öznur Bartın okudu.
 
 ‘6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değil’
 
Yapılan gözaltı operasyonun “Kobanê eylemleri” gerekçe gösterilse de, operasyonların nedeni Kobanê’nin düşmemesinin intikamı olduğunu söyleyen Öznur, “Kobanê de yenilen sadece IŞİD barbarlığı değil bu karanlık zihniyetin kendisidir. Kobanê direnişi aynı zamanda enternasyonalist bir direniştir dünya halklarına umut vermiştir, o yüzden öfkeleri ve kinleri büyük. Bu olaylardan dolayı yargılanması gerekenler, bu barbarlığa karşı demokratik hakkını kullanan yurttaşlar değil, bizzat IŞİD’İ Kobani’ye sürenler, onu destekleyenlerdir, IŞİD'in hamisi olanlardır. 6-8 Ekim olaylarının sorumlusu partimiz değil, IŞİD’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın IŞİD barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir. Bu çevreler şimdi de yanlarına sarayda balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyor” dedi.
 
 ‘Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz’
 
Operasyonların diğer bir amacının partilerinin “Barışa çağrı deklarasyonu” ve “ Anti-faşist blok” çalışmalarına dair verilen bir yanıt olduğunu kaydeden Öznur, “Biz antifaşist blok dedikçe faşizm yürütücülerini telaş alıyor, biz barış dedikçe savaş ortakları artık kan dökemeyeceğiz diye paniğe kapılıyor. Partimiz düzmece operasyonlar ile bu stratejik söylemlerden vazgeçemeyecektir. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanız da,  koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi” sözlerini kaydetti.
 
 PİA gözaltılara tepki gösterdi
 
Öte yandan Van İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA)  de binalarında yaptıkları basın toplantısıyla gözaltılara tepki gösterdi.  Toplantıda basın metnini PİA Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir okudu. İktidarın demokrasi, özgürlükleri ve halkın iradesini ortadan kaldırmaya çalıştığını belirten Murat, “Yaşanılan tüm bu olumsuzlukların temelinde çözümsüzlüğe mahkûm edilmiş Kürt meselesi vardır” dedi. 
 
 Hakkari
 
Hakkari’de de gözaltılara ilişkin basın açıklaması düzenlendi. HDP Hakkari İl binasında yapılan basın açıklamasına Hakkari Milletvekili Sait Dede, Hakkari İl Eşbaşkanı Sipan Turan, HDP Yüksekova İlçe Eşbaşkanı Şadiye Kırmızıgül, Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven, Belediye Meclis üyeleri katıldı.
 
Diyarbakır
 
HDP İl Binasında gerçekleşen açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyeleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri ,HDP Diyarbakır Milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun ve Dersim Dağ ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile birlikte çok sayıda kişi katıldı. Açıklama metnini Semra Güzel okudu. Açıklamada “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.
 
Açıklama alkış ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.  
 
Batman
 
HDP İl Binası önünde yapılan açıklamaya HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Rüştü Tiryaki, Necdet İpekyüz, TJA aktivistleri ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklama polisler tarafından engellenmek istenirken kitle engellemelere rağmen açıklamayı gerçekleştirdi. HDP’ye yönelik saldırılara ilişkin konuşan Mehmet Rüştü Tiryaki, boyun eğmeyeceklerine vurgu yaptı.
 
Açıklama, “HDP halktır halk burada” ve “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganları ile son buldu.