Ağır hasta tutsak Semire Direkçi: Ölmemi mi bekliyorsunuz?

  • 14:22 26 Eylül 2020
  • Güncel
İSTANBUL- İHD Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu” eylemlerinin 444’üncü haftasında durumuna dikkat çekilen ağır hasta tutsak Semire Direkçi’nin, “Harekete geçmek için ölmemi mi bekliyorsunuz? Sesimizi duyun !” mesajı paylaşıldı.
 
İstanbul’da İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishaneler Komisyonu üyeleri her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eylemlerinin 444’üncü haftasında ağır hasta tutuklu Semire Direkçi’nin durumuna dikkat çekilerek tahliye edilmesini istedi. İHD İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen açıklamada, “Hasta tutsak Semire Direkçi serbest bırakılsın” ile “Tedavi hakkı engellenemez” pankartı asıldı.
 
Eylemin bu haftaki açıklamasında da Covid -19 salgını nedeniyle alınan tüm önlemlere rağmen artan vaka sayısı ve ölümlerle birlikte giderek daha tehlikeli hal aldığını ve bu durumun cezaevlerinde toplu ölüm riskini gündeme getirdiğine dikkat çekildi.
 
‘Ölümler gelmeye devam ediyor’
 
Cezaevlerinden ölüm haberleri gelmeye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, son bir hafta içerisinde, sağlıkları nedeniyle serbest bırakılması istenmesine rağmen cezaevinde tutulmaya devam edilen ağır hasta mahpuslardan iki kişi daha hayatını kaybettiği hatırlatıldı. Açıklamada son günlerde cezaevlerinde yaşanan ölümlere ilişkin “ Her ikisi de Patnos L Tipi hapishanesinde tutulan, 75 yaşındaki Takiyettin Özkahraman ve 76 yaşındaki Ali Boçnak, ilerlemiş yaşları göz ardı edilerek gerekli ve yeterli tedavinin sağlanmaması, ilgisizlik, bakımsızlık ve pandeminin de eklenmesiyle birlikte iyice ağırlaşan hapishane koşulları nedeniyle yaşamlarını yitirdiler” bilgisi paylaşılarak, hasta tutsakların tahliye edilmesi çağrısı yinelendi.
 
‘Hak gaspları meşrulaştırılmakta’
 
Cezaevlerinde tedavi erişimi sorununun yanı sıra beslenme, hijyen, sosyal alan kullanımı yasağı, kitap, gazete ve dergi kısıtlamalarının da devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Hak gaspları meşrulaştırılmakta, mahpusun dışarı ile bağı kopartılarak tecrit derinleştirilmekte, mahpus yalnızlaştırılarak sosyal dayanışmadan mahrum ve savunmasız bırakılmaktadır” denildi.
 
Bu haftaki eylemde ağır hasta mahpus Semire Direkçi’nin durumu paylaşılarak, Semire’nin mesajı okundu.
 
Semire Direkçi: Sesimi duyun!
 
Açıklamada 23 yıldır cezaevinde tutulan 43 yaşındaki Semire Direkçi’nin şu sözlerine yer verildi: “Pandemi var diye ameliyatımı yapmıyorlar. Çok şiddetli ağrılarım oluyor. Ağrılarım için Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürüyorlar. Götürürken çift kelepçe takıyorlar. Cezaevine geri getirdiklerinde karantina odasına koyuyorlar. Tek başıma kendime bakamadığım için orada çok zorluk çekiyorum. Harekete geçmek için ölmemi mi bekliyorsunuz? Sesimizi duyun !”
 
‘Tek başına yaşam sürdüremez’
 
Şuan Diyarbakır T Tipi Kadın Cezaevinde tutulan Semire’nin yüksek tansiyon hastalığının yanı sıra ileri derecede görme sorunu ve yaralanmaya bağlı yaşadığı bağırsak sorunu olduğunun aktarıldığı açıklamada, bu sağlık sorunları nedeniyle Semire’nin tek başına yaşam sürdüremez halde olduğu vurgulanarak tahliyesi istendi.
 
Avukatlarının aktarımlarına yer verildi
 
Semire’yi ziyaret eden avukatları J. Kaya ve J. Tosun’un  aktarımlarına da yer verildi: “Tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumdaki Semire Direkçi ağır risk altında yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Gittikçe direnci zayıflayan ve gücünün tükendiğini söyleyen Direkçi’nin tedavisinin yapılması ve serbest bırakılması için yetkililerin acilen gerekli adımları atmasına ve toplumsal duyarlılığa ihtiyaç var”
 
Açıklamada son olarak, sağlığa erişim ve tedavi hakkı önündeki engellerin kaldırılması ve tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını isteği yinelendi.