27 Eylül: Grazia Deledda doğdu

  • 09:21 27 Eylül 2020
  • Tarihte Bugün
27 Eylül'e iz bırakan kadınlardan biri olan yazar Grazia Deledda, 1871 yılında İtalya'nın Sardinya Adası'nda dünyaya geldi. Sayısız eseri bulunan Grazia, 1926'da Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi ve Grazia, aynı yıl Stockholm'de düzenlenen törenle ödülü aldı. Grazia, yakalandığı kanser nedeniyle 64 yaşında hayata veda etti.
 
27 Eylül tarihinde yaşanan önemli gelişmelerin bazıları şöyle:
 
2012: İstanbul’da Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı tarafından "19. ve 20. Yüzyıl Kadın Yazını Üzerine Ulusaşırı Perspektifler: Türkiye ve Avrupa" temalı bir sempozyum düzenlendi.
 
2016: Girê Spî'ye bağlı Kuheyla köyünde 8’i çocuk 15 yurttaş katledildi.
 
2018: Almanya'nın başkenti Berlin'de okullarda cinsel taciz ile mücadele için başlatılan "Okullar Cinsel Şiddette Karşı" adlı kampanya tanıtıldı. Tanıtıma Eğitim Bakanı Sandra Schaeres de katıldı. Sandra kendisinin de cinsel tacize maruz kaldığını anlatarak, bu kampanyayla okullarda yaşanan cinsel tacizlerin ortaya çıkarılması ve engellenmesi hedeflendiğini belirtti. 
 
2018: Almanya'nın Köln kentinde kadın kurumlarının öncülüğünde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a karşı bir miting ve yürüyüş düzenledi.
 
2018: Hindistan Yüksek Mahkemesi, "zinayı" suç olmaktan çıkardı. Ülkede 158 yıldır var olan kanuna göre, “kocasının izni olmadan bir kadınla birlikte olan her erkek” bu suçu işlemiş sayılıyor ve 5 yıllık hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor.