Polis ‘Babalarıdır, bir şey olmaz’ dedi, çocuklar işkence gördü

  • 09:05 28 Eylül 2020
  • Güncel
URFA - Üç çocuğuna işkence eden Ramazan Çakmak, “basit yaralama” suçlamasıyla tutuklandı. Çocukları yanına alan anne Narin Çakmak, “Şikayet ettik ancak polisler bize ‘Babalarıdır, bir şey olmaz’ dedi ve bizi geri gönderdiler, aynı gün çocuklarım işkenceye maruz kaldı” diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Erkek-devlet şiddeti karşısında sürdürülen cezasızlık politikaları nedeniyle kadın ve çocuklara yönelik şiddet, cinsel istismar, tecavüz vakaları her geçen gün artıyor. Artan şiddetin faillerini ise çoğunlukla en yakındaki erkek oluşturuyor. Urfa’nın merkez Haliliye ilçesinde de Ramazan Çakmak, 4, 6 ve 8 yaşlarındaki üç çocuğuna iki gün boyunca sistematik şiddet ve işkencede bulundu. Olayın öğrenilmesi üzerine fail, eve gelen polisler tarafından gözaltına alınırken, çocuklar ise hastaneye kaldırıldı. Çocukların psikolog gözetiminde alınan ifadelerinin ardından fail tutuklanarak cezaevine gönderildi. Anneleri Narin Çakmak ise olaydan saatler önce karakola şikayette bulunduğuna, ancak polislerin hiçbir işlem yapmadan “Babalarıdır bir şey olmaz” diyerek kendisini gönderdiklerine dikkat çekti.
 
En ağır cezayı talep ediyor
 
10 yıldır evli olduğu Ramazan Çakmak’ın sistematik şiddet ve işkencelerine maruz kalan Narin, şiddete daha fazla dayanamayarak yaklaşık 5 ay önce evi terk ettiğini belirtti. Narin, failin 3 çocuğunu yanına almasına izin vermemesi üzerine 1 buçuk yaşındaki çocuğunu yanına alarak anne ve babası ile yaşamaya başladığını söyledi. Olayın ardından çocuklarıyla birlikte kendisi de failden şikayetçi olan Narin, failin en ağır cezayı almasını ve cezaevinden çıkmamasını talep etti.
 
10 yıldır şiddet ve işkencenin aralıksız devam ettiğini dile getiren Narin,  failin cezaevinden çıkmaması için çağrıda bulundu. Narin, “Günlerce darp edildiğim oluyordu ama sustum, gidecek yerim yoktu ve kimseye bir şey anlatmadım. 2 ay boyunca ne annemleri görebildim ne de evden çıktım” dedi.
 
‘Çocuklarımı almama izin vermedi’
 
Narin, şiddetin ve işkencenin her türlüsünü yaşadığını ifade ederken, failin, gizlice ikinci evliliğini yaptığını söyledi. Narin, “Bunu kabul etmedim. Ayrılmak istediğimi söyledim. Bunun için saatlerce darp etti beni ve sonra götürüp anneme bıraktı. Sadece küçük çocuğumu verdi. 3 çocuğumu almama izin vermedi” diye konuştu.
 
Evlendiği kadın şüpheli şekilde yaralandı
 
Narin, çocuklarının da kendisine düşman edilmeye çalışıldığını belirterek, “Onları korkutmuş ve benim artık anneleri olmadığımı söylemiş. Bir süre sonra annesi ‘Çocuklara bir şey olursa vebalini kaldıramayız. Çocukları annelerinin yanına gönder’ demiş. Bunun üzerine çocuklarımı yanıma getirdiler” ifadelerine yer verdi. Yaklaşık bir buçuk ay sonra failin evlendiği kadının şüpheli şekilde yaralandığını anlatan Narin, “Nasıl yaralanmış öğrenemedik.  İyileştikten bir süre sonra bu kez de karnından vurulduğunu duyduk. Günlerce hastanede kaldı. Kadının kendisini vurduğunu söylediler ama inanmadık. Buna rağmen Ramazan olacak kişi hakkında hiçbir işlem yapılmadı” diye ekledi.
 
‘Çocuklarımı benden aldı’
 
Narin, failin çocukları tekrar yanına aldığını söyleyerek, “Bir gece kapım çalındı ve çocuklarımı benden almaya geldi. Aradan bir zaman geçtikten sonra, çocuklara bakması için eve bir kadın getirdiğini öğrendim. Küçük kızım bensiz durmuyormuş orada. Herkesi ben sanarak sarılıyor, beni istiyormuş ama onları yanıma getirmedi” dedi. Failin çocuklara işkence etmeden bir gece önce ailesine de saldırdığını aktaran Narin, şikayetçi olduklarını fakat işlem yapılmadığını kaydetti. Çocukların da şiddet gördüğünü öğrendiklerini dile getiren Narin, bunun üzerine Şehitlik Karakolu’na yeniden şikayette bulunduklarını ve polislerin “Babalarıdır, bir şey olmaz” diyerek işlem yapmadığını belirtti. O gece çocukların işkenceye maruz kaldığını söyleyen Narin, işkenceden, o gece işlem yapmayan polislerin de sorumlu olduğunu ifade etti.
 
'Sesimizi duysunlar'
 
Çocukların ağır işkence gördüğünün altını çizen Narin, şöyle devam etti: “Çocuklarımın vücudunda darp izi olmayan yer yoktu. Kendi ten renkleri bile anlaşılamayacak gibiydi. 2 gün boyunca durmadan işkence görmüşler. Bu nasıl bir caniliktir? Bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen hala izler duruyor. Çocukları aç bırakıyordu. Uyuşturucu kullanıyordu, satıyordu. Herkes biliyordu. Daha önceden de madde satmaktan sabıkası olmuştu. Çocuklarım yurda verilmek istendi ama çocuklar istemedi. Benim yanımda kalmak istediler. Onun yüzünden devlet çocuklarımı benden alabilirdi. Onun yüzünden çocuklarım annesiz kalabilirdi. Asla bırakılmasın istiyorum. Sesimizi duysunlar, ceza versinler.”
 
Çocuklara işkence etti ama ‘basit yaralama’dan tutuklandı
 
Çocuklarını iki gün boyunca işkenceye maruz bırakan fail “basit yaralama” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Narin’in avukatı Abdurrahman Ilık ise failin “basit yaralamadan” tutuklanmasına tepki gösterdi. Abdurrahman, olayın basit yaralama olmadığını, birçok suç kapsamında olduğunu ifade etti.