‘Sen Anlat Karadeniz dizisinde izlediği şiddeti üzerimde uyguluyordu’

  • 09:05 30 Eylül 2020
  • Güncel
Şehriban Aslan 
 
DİYARBAKIR - Boşandığı Murat Ç. tarafından katledilmeye çalışılan Esengül Y., kadınlara seslendi: “Şiddet başta neyse sonunda da odur. Hatta şiddet sonunda fazlalaşır, eksilmez. ‘Belki düzelir, belki bir daha yapmaz’ demeyin. Erkeği idare etmek, ‘Evlilikte şiddet de olur’ demek problemdir. Köle değilsiniz.”
 
Diyarbakır’da hakkında 3 kez uzaklaştırma kararı verilen, 8 kez şikayette bulunulan Murat Ç., boşandığı sağlık çalışanı Esengül Y.’yi sistematik şekilde tehdit ve tacizlere maruz bıraktı. Bunun üzerine polise giderek tekrar şikâyette bulunan Esengül, bir kez daha uzaklaştırma kararı aldırdı. Uzaklaştırma kararının ardından Murat Ç., kentte özel bir hastanede çalışan Esengül’ü 19 Eylül tarihinde kesici aletle katletmeye çalıştı. Vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı bıçak darbesi sonucu yaralanan Esengül Y., meslektaşları tarafından tedavi altına alındı.
 
Yaşananlar üzerine konuştuğumuz Esengül, 18 yıl boyunca Murat Ç.’den nasıl şiddet gördüğünü ve bu şiddetle nasıl mücadele ettiğini anlatarak, şiddetle yüz yüze bırakılan kadınların durumunu da gözler önüne serdi.
 
‘Her geçen gün baskı daha çok arttı’
 
Murat Ç. ile evlenmesinin ardından eğitimine devam edemediğini söyleyen Esengül, arkadaşları ve ailesiyle de görüşmesinin engellendiğini belirtti. Esengül, “Yaşım küçük olduğu için yaşadıklarımın normal olduğunu düşünüyordum. Evli olan her çift böyle diye düşünüyordum. Her istediğine ‘tamam’ deyince her geçen gün baskı daha çok arttı. Sürekli tartışıyorduk. Sonrasında iflas etti. Elimde avucumda ne varsa benden aldı. Açtığı ne kadar işyeri varsa hepsinde yine iflas etti. Hemşireydim ama çalışmama izin vermiyordu. Evde oturup yazma yapıyordum. Kazandığım para ile de yazma, süt ve bez alıyordum. Aynı zamanda Murat Ç.’nin annesi de üst katımızda oturuyor. Murat Ç., yukarı gidip yemeğini yiyordu biz de aşağıda ekmek salça yiyorduk” diye konuştu. 
 
‘Kazandığım tüm parama el koyuyordu’
 
Çalışmak için Murat Ç.’yi ikna ettikten sonra özel bir hastanede işe başladığını kaydeden Esengül, bu süreçten sonra ekonomik şiddetin daha çok arttığını dile getirerek, “Eve hiçbir şey almıyordu. Benim kazandığım maaşa güveniyordu. Ne çocuklar için ne de ev için hiçbir harcama yapmıyordu. Bir süre sonra maaşıma tamamen el koydu. Benim adıma kredi çekti. Hem maaşıma el koymuştu hem de krediyi benim ödememi istiyordu. Hastanede 5 yıl boyunca çalıştım ama süt makarna dışında bir şey alamıyordum. Ne durumum düzeliyor ne de olumlu bir şey oluyordu. İşi bıraktım başka yerde çalışmaya başladım. Gebe halimle beni nöbete gönderiyordu. Çünkü az da olsa para geliyordu. O evde yatıyor, ben çalışıyordum. Doğum iznine ayrıldım izne ayrılınca bir miktar para veriliyor ona da el koydu” ifadelerini kullandı.
 
‘Ailemi öldürmekle tehdit etti’
 
Daha sonra özel bir hastaneden iş teklifi aldığını ve Murat Ç.’nin çalışması için kendisine baskı yaptığını söyleyen Esengül, şöyle devam etti: “Ben çalışınca çocuklara Murat Ç.’nin bakmasını söyledim, kabul etti fakat işten geliyorum bulaşık, yemek, çamaşır, ütü bende. Hiçbir şeyini de eksik istemiyor. Otobüs akbilime kadar da o dolduruyor, diğer paraya el koyuyor. Bir gün arkadaşımla otobüse bindim, iki akbil bastım. Eve geldim, neden iki kere akbil bastığımı, nereye gidip gezdiğimi sordu. Sonra öğrendim ki akbilimi telefona yüklemiş kaç kere otobüse bindiğimi, kaç akbil harcadığımı takip ediyor. Şiddet uygulamaya başladı. Sürekli şapka ile gezip beni takip ediyordu. Artık her akşam şiddet uyguluyordu. Akşam şiddet görüyordum, sabah makyajla kapatıp işe gidiyordum. Ben de dayanamadım boşanacağımı söyledim ve beni ailemi öldürmekle tehdit etti.”
 
‘Dizideki şiddeti izleyip bana uyguluyordu’
 
Esengül, Murat Ç.’nin onu ve çocuklarını evden attığını ifade ederek, daha sonra ailelerin araya girmesiyle yeniden eve döndüklerini ve döndüğü günün akşamı da şiddet gördüğünü dile getirdi. Esengül, “Tam 4 ay şiddetine maruz kaldım. ‘Sen Anlat Karadeniz’ dizisini izleyip orada kadına uygulanan tüm şiddeti benim üzerimde deniyordu. Televizyonda kadın haklarını savunanları gördüğü gibi hakaret ediyordu, televizyon izlememize izin vermiyordu. Şiddet gören veya katledilen bir kadın görünce hakkettiğini söylüyordu. Akşamları Kuran okuyordum gelip bana, ‘Yine ne hata işledin’ deyip şiddet uyguluyordu. Kızım yaşananlara dayanamayıp annemleri aradı. Bunun üzerine annem bizi yanına aldı ama dikkat çekmesin diye sadece küçük çocuğumu yanıma aldım. Diğer çocuklarıma da mahkeme açacağımı velayetlerini alıp babalarından kurtaracağımı söyledim” dedi.
 
‘Çocukları öldürmekle tehdit etti’
 
Esengül ardından yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Nisan ayında evden ayrıldım. Mayısta mahkeme vardı. Mahkemeden önce yalvar yakar vazgeçmemi söyledi ama dinlemedim. Beni arayıp çocuğu öldürmekle tehdit etti. Ardından şiddet uygulamış. Çocuklarıma farklı işkenceler uyguladı. Polise şikâyet ettik, çocuklarımı aldı, getirdi. Annemin evine bıraktı. Mahkemeye gittik, boşandık. Ben ve çocuklarım yeni bir hayat kurmaya başladık. Yine tehditler başladı. Çocukları dışarıda görünce şiddet uyguluyor. 17 aydır şiddeti, tehdidi devam ediyor. 8 defa karakola gittim, 3 defa uzaklaştırma kararı aldırttım, çözüm yok. En son olarak zaten beni yaralamadan birkaç gün önce bana attığı mesajda, ‘Yemini etmişim seni öldüreceğim’ dedi. Baktım durum gerçekten ciddi ben de gidip uzaklaştırma kararı aldırttım. Karakol bu kararın üzerine hemen onu arıyor ve ifade vermesi gerektiğini söylüyorlar. Bu ifade vermeye gitmedi bana tehdit mesajları attı. Sabah her zamankinden bir saat erken işe gittim onunla karşılaşmamak için. İşe gittim. Tam atlattım dedim arkamı dönmemle yara almam bir oldu. Beni yaraladıktan sonra kaçtı gitti.
 
Basit yaralamadan tutuklandı
 
Bir haftanın ardından Sur’da bulunup gözaltına alınıyor ve hakim ‘cinayete teşebbüsten’ değil ‘basit yaralamadan’ tutuklama kararı veriyor. Bu adam insanlardan olmasaydı beni öldürecekti. Yarın öbür gün bırakılmayacağının garantisi yok. Murat Ç.’nin abisi mahkemeye çıkmadan önce ona takım elbise getiriyor ‘iyi hal indirimi’ alması için uğraşıyor. Madem öyle ben de mahkemeye çıkınca takım elbise giyeyim. Eğer iyi hal ise kıyafet ile insan olunuyorsa herkes iyi giyinsin mahkemelere gelsin. Kızım da bu karardan sonra mahkeme günü duruşmaya katılacağını ve mahkemeye, ‘Eğer bu adamı bırakırsanız buradaki savcı ya da hakim bize evinin kapısını açsın yoksa bu adam bizi öldürecek’ diyeceğini söyledi. Çocuklarımın psikolojisini bozdu. 
 
Erkeği asla ama asla idare etmeyin
 
Buradan şiddet gören kadınlara da sesleniyorum. Şiddet başta neyse sonunda da odur. Hatta şiddet sonunda fazlalaşır, eksilmez. ‘Belki düzelir, belki bir daha yapmaz’ demeyin. Erken yaşta evlenmek, erkeği idare etmek, ‘evlilikte şiddet de olur’ demek problemdir. Olmuyorsa zorlamanın âlemi yok. Köle değilsiniz. Sen bu yükü kaldırıyorsan o da kaldıracak. Tek çarem vardı o da direnmekti, direndim ve en önemlisi de mesleğimin olmasıydı. Evet, şu an evimi geçindirmekte zorlanıyor olabilirim ama en azından şiddet yok ve çocuklarımla huzurluyum. Bir erkeğe ihtiyacımız yok.”