Halk AKP’li belediyeden şikayetçi: Hiçbir sorun çözülmüyor

  • 09:05 1 Ekim 2020
  • Güncel
VAN - Edremit ilçesine bağlı Bayırlı mahallesinde yaşayan yurttaşlar, AKP’li belediyenin çalışma yürütmemesinden şikayetçi. Mahalleli belediyenin kapılarını çalmadığını ve ihtiyaçlarını gidermediğini ifade etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart  2019 Yerel Seçimlerinde Van’da kazandığı 10 belediyeden Çaldıran, Edremit ve Tuşba belediyeleri eşbaşkanlarına Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi. Van Büyükşehir Belediyesi’ne de 19 Ağustos 2019 tarihinde kayyım atandı. Mazbatanın AKP’li belediye başkanına verildiği yerlerden olan Edremit Belediyesi’ne ise halk tepkili. Bayırlı mahallesinde yaşayan yurttaşlar, AKP’li belediyenin mahallede hiç bir çalışma yürütmemesine tepki göstererek, yaşadıkları sorunları ajansımıza anlattı.   
 
‘AKP’li belediye halkın sorunlarını dinlemiyor’
 
Mahallede yaşayan Sabiha Tuncer, maddi durumlarının iyi olmadığını dile getirerek eşinin iş için defalarca belediyeye başvurduğunu ancak işe alınmadığını söyledi. Sabiha, belediyenin AKP yönetimine geçtiğinden bu yana halkın sorunlarının dinlenmediğini belirterek,  “Çocuğum 3 yaşında yolların yıkanmamasını bana sordu. Çocuk bile mahallenin kirliliğinin farkında. Bu salgından kaynaklı ayda en azından bir kere sokakların yıkanması gerekiyor” dedi. 
 
‘Kürtlerin yönetiminde olan belediye en son mahalleye uğradı’ 
 
Mahallede çöplerin kovalardan taştığını söyleyen Gurbet Tuncer de ne yolların ne de çöplerin toplanmadığını vurguladı. Gurbet, “Mahallede bir hayvan telef olduğunda günlerce orada kalıyor. Yardım istediğimiz zamanda ‘Ne yaşlı var ne öğrenciniz var?’ diye soruluyor. Ama geçinemiyoruz. Kürt halkının elinde olan belediye daha önce mahallelere uğruyordu. Mahallelere gelip halimizi soruyorlardı. Ancak AKP’nin eline geçtiğinden bu yana kimse bu mahalleye uğramıyor. Yüzlerce kes iş için dilekçe de verdik kimseyi işe almadılar. Ne bir temizlik ne de bir destek sağlanıyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Mahalle sorunları dinlemeyen bir belediyeden memnun kalamayız’
 
Xûnav Şahin ise oğlunun cezaevinde olduğunu ve eşinin hasta olduğunu belirterek, belediyenin halkçı bir belediye olması gerektiğini vurgulayarak, “Yaşıyor musunuz? Ya da, neye ihtiyacınız var?” diye kendilerini sormayan belediyeye tepki gösterdi. Xûnav, “Bu mahallenin birçoğunun maddi durumu çok kötü gıda yardımı bile yapılsa bu süreçte bir ihtiyaçtır. Belediyeye ihtiyaçlarımız için başvuru yaptığımızda ‘tamam’ diyerek arkalarını dönüyor. Sorunları dinlemeye gelmeyen, evlerin durumunu görmeye gelmeyen bir belediyeden asla memnun kalamayız” diye konuştu. 
 
‘Belediye keyfine göre takılıyor’
 
Salgın sürecinde halkın birçok zorlukla karşılaştığını söyleyen Sevê Bilir, ailelerin maddi durumlarının sorulması ve desteğin sağlanması gerektiğini belirtti. Sevê, “Belediye keyfine göre takılıyor. İstediğini işe alıyor ihtiyacı olanı almıyor. Salgın süreci boyunca sadece bir kolonya ve beş maske verildi” dedi. 
 
Mahalle sakinlerinden Senem Demirayak ve Perihan Tuncer de “Belediye maddi durumu kötü olan ailelere yardım etmek zorunda. Mahalleye hiçbir zaman uğramıyorlar bile. Belediye ne bir yardım ne bir erzak yardımı hiçbir şekilde gelip sorunlarımızı dinlemiyorlar” diyerek tepkilerini dile getirdi.