Annenin ortaya çıkardığı cinsel istismarda faile 30 yıl hapis cezası

  • 09:02 2 Ekim 2020
  • Hukuk
MARDİN - Annesinin gözlemleyerek ortaya çıkardığı cinsel istismarda, fail F.Y.'ye 30 yıl hapis cezası verildi.
 
Mardin’de geçtiğimiz mayıs ayında F.Y. isimli erkeğin, çocuğunu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. Çocuğunun istismara maruz bırakıldığını gözlemleri sonucunda fark eden anne, çocuğunun yaşadıklarını anlatması üzerine F.Y. hakkında şikayetçi oldu. Karakolda Çocuk İzleme Merkezi’nde psikologlar eşliğinde ifadesi alınan çocuk, istismarın aylarca devam ettiğini söyledi. 
 
Anne ve çocuğun ifadesi sonrasında gözaltına alınan F.Y., sevk edildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 
 
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame sanık avukatının çocuğun annesine ifade esnasında “Kızını ikna et ifadesini değiştirsin” dediği yer alması ise dikkat çekti. 
 
Avukatlardan sanık ifadesine tepki
 
Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildikten sonra davanın ilk duruşması 12 Ağustos'ta görüldü. 30 Eylül’de görülen ikinci duruşmasına taraf avukatlarının yanı sıra Mardin Kadın ve Çocuk Komisyonu üyesi avukatlar da katıldı. Duruşmada söz alan sanık, karakolda verdiği ifadeyi tekrarlarken, kendisiyle imam nikahı ile evli olan kadının boşanmak istediğini bu yüzden kendisine iftira attığını öne sürdü. Avukatlar ise sanığın bu sözlerine tepki gösterdi. 
 
Sanığa 30 yıl hapis cezası verildi
 
Mahkeme heyeti, sanığa “12 yaşından küçük çocuğa cinsel istismarda bulunmak” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak” suçlarından 30 yıl hapis cezası verdi.