Saldırılara karşı tüm kadınlara mücadele çağrısı!

  • 09:04 4 Ekim 2020
  • Güncel
Rojda Seyidxan
 
QAMIŞLO - Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulan Gerilla Anneleri İnisiyatifi, başlattıkları hamle için tüm kadınları mücadeleye çağırıyor.Gerilla Anneleri başlattıkları sürece dair düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Uzun bir süreden beridir kan emici iktidarlar Kürdistan’a saldırıyorlar. Eylemlerimiz bu saldırılara karşı bir duruştur. Gerilla anneleri olarak isteğimiz onurlu ve kalıcı bir barışın sağlanmasıdır."
 
Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar, Türkiye devletinin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarına karşı uluslararası alandaki sessizliğe dikkat çekmek için “Gerilla Anneleri İnisiyatifi'ni kurdu. Gerilla anneleri bu girişim çerçevesinde her yerde eylem ve etkinlikler düzenlemeyi amaçlıyor. Her hafta düzenleyecekleri eylemlere saldırıları kınayarak başladılar.
 
Gerilla Anneleri İnisiyatifi üyesi ve Kongreya Star Qamışlo yöneticisi Menîce Heyder ve Kongreya Star Enteriyê mahalle yöneticisi Emîna Salihe inisiyatifi kurma amaçlarının ve çalışmalarını değerlendirdi.
 
‘Amacımız ve isteğimiz kalıcı ve onurlu bir barıştır’
 
Kongreya Star Qamışlo yöneticisi Menîce Heyder, “Gerilla Anneleri İnisiyatifi'nin çalışmalarına ilişkin, “Kürdistan üzerinde yürütülen kirli savaşı öncelikle kınıyorum. Hiç kimsenin gücü çocuklarımızı bizden ayırmaya yetmedi, yetmeyecek. Kürdistan’da kurulan sınırlarla Kürtleri birbirinden ayırmaya çalışıyorlar fakat amaçlarına asla ulaşamayacaklar. Amacımız, Türkiye devletinin Kürdistan’da yürüttüğü saldırılar karşında uluslararası güçlerin sessizliğine karşı bir duruş sahibi olmak ve sessimizi tüm dünyaya duyurarak kalıcı ve onurlu bir barışı sağlamaktır. Düşmanlarımız her konuda anlaşmışlar ve Kürtleri tekrardan köleleştirmek istiyorlar. Tekrardan yineliyorum amacımız ve isteğimiz kalıcı ve onurlu bir barıştır. Ve ne olursa olsun çocuklarımızı yalnız bırakmayacağız” diye belirtti.
 
‘Tüm kadınlar yapılanlara karşı mücadele etmeli’
 
Kongreya Star Enteriyê mahalle yöneticisi Emîna Salih ise eylemlerinin amacının saldırıları durdurmak olduğunu vurgulayarak, “Uzun bir süredir kan emiciler tarafından Kürdistan saldırı altında. Eylemimizin amacı tüm bu saldırıları geri püskürtmek ve sesimizi tüm dünyaya duyurmaktır.  Tüm dünya DAİŞ’den çocuklarımızın mücadelesi sonucunda kurtuldu. Kahramanca ve korkusuzca savaşan çocuklarımız şimdi her gün Türk savaş uçaklarının saldırısı altında. Biz çocuklarımızın yanındayız ve onların mücadelesini yalnız bırakmayacağız. Tüm annelere ve kadınlara sesleniyorum saldırılara karşı çocuklarımızın yanında olalım ve onları yalnız bırakmayalım. Yapılanlara karşı mücadele edelim.”