'Gazeteci kadınlar baskılara rağmen direniyor'

  • 09:13 7 Ekim 2020
  • Güncel
KARS -  Kars’ta gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan gazeteci Selda Manduz, “Baskı ve tutuklamalara rağmen gazeteci kadınlar olarak alanda direniyoruz” dedi. 
 
Kars’ta 1 Ekim’de aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve Demokrat Haber muhabiri Selda Manduz’un da aralarında bulunduğu 21 kişi gözaltına alındı. Gazeteci Selda Manduz, 4 günlük gözaltı sürecinden sonra “adli kontrol şartıyla” serbest bırakılırken, 3 kişi ise  tutuklandı. Eşbaşkan Şevin Alaca ile beraber  13 kişinin ise gözaltı süresi halen devam ediyor. 
 
Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan gazeteci Selda Manduz, gözaltı sürecine ilişkin konuştu.
 
Yürütülen siyasi operasyonların geniş kapsamlı olduğu algısını oluşturmak için gözaltına alındığını söyleyen Selda, gizli tanık ifadelerinin ise buna gerekçe olarak gösterildiğini kaydetti. Selda, sorguda daha önce yargılanan iki gazeteci ile olan bağının da sorulduğunu da kaydetti. Selda, “Gazetecilikle ilgili hiçbir şey sormadılar. Bana 'Siz gazeteci olduğunuz için burada değilsiniz' dediler.  ‘Onlara gazeteci olduğum için burada olmalıydım ve beni basın savcısı sorgulamalıydı’ dedim” diye belirtti.
 
‘Gazetecilik mesleği illegalize edilmeye çalışılıyor’
 
Gazeteciliğin illegalize edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Selda, kendisi üzerinde basının tehdit edildiğini söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bütün muhalif kesimlerin geri çekildiğini söyleyen Selda, kadınların zorlu zamanlarda bile sokaklarda mücadele ettiğinin altını çizdi. Selda, “Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokaklarda direniyor. Burada kadın gazeteci olmam çok etkiliydi. Kadın gazeteci olup aynı zamanda yerel değil ulusal çalışmam çok etkiliydi.  Kadınlardan hazzetmediklerini biliyoruz.  Çünkü kadınlar,  kadın cinayetlerini, kadına yönelik şiddete var olan kazanılmış haklarının ellerinden alınmasına karşı direniyor. Biz gazeteci kadınlar çalıştığımız alanlarda direniyoruz. Bu alanda da kendimizi kabullendirmek zor oluyor” diye belirtti. 
 
‘Türkiye’de basın özgürlüğü yok’
 
Türkiye'de basın özgürlüğünün olmadığını kaydeden Selda, birçok gazetecinin gözaltına alınarak ajanlaştırma, tehdit, şantaja maruz kaldığını ifade etti. Selda sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülke dışında yayın yapanlar bile sözlerine dikkat etmek zorunda kalıyor. Çünkü sitelere erişim engelleri geliyor. Bir hakim, savcı, iktidarı yakın grupla ihlaline uğrayabilir ki biz 15 Temmuz'da bunu gördük. Bunları biz haberleştiriyor, biz duyuruyoruz, biz tanıklık ediyoruz. Çünkü bizim görevimiz tarihe tanıklık etmek, kayıt altına almak. Evet, basın olarak biz çok ciddi baskı altındayız. Bütün haberler tek kalemden çıksın istiyorlar ama basın renkli olmalı. Çok fazla site sayabiliriz ama baktığımız zaman alternatif olanlar zaten çok fazla ilerlemiyor iktidara yakın medyalarda propaganda yapıyorlar. Bu bizim mesleğimiz.”