9 Ekim saldırılarında faili ‘meçhul’ dosya zaman aşımında

  • 09:07 8 Ekim 2020
  • Hukuk
Medine Mamedoğlu 
 
MARDİN - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye başlattığı saldırılarda Nusaybin’de yaşamını yitiren 12 kişi için açılan soruşturma dosyası, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 30 yıl süreyle zaman aşımına bırakıldı.
 
Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırıların birinci yıldönümü. Saldırılar sırasında Kuzey ve Doğu Suriye halklarının yanı sıra Türkiye’de sınır hattında bulunan kent ve ilçelerde yaşayan halk da büyük zararlar gördü. "Barış Pınarı Harekatı" adı verilen saldırılarda yüzlerce sivil katledildi. Ölümlerin en çok yaşandığı yerlerden biri olan Mardin'in Nusaybin ilçesine de düşen havan topları ve bombalar nedeniyle 12 sivil yurttaş hayatını kaybetti. İlçeye sıfır noktada bulunan Kuzey ve Doğu Suriye’nin Qamişlo kentine yapılan saldırılar sırasında ilçede yaşanan ölüm ve yaralanmalara ilişkin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açılmıştı. Yaşamını yitiren kişilerin faillerinin ve olayın sorumlularının bulunmasına dönük başlatılan soruşturmanın zaman aşımına bırakıldığı ortaya çıktı. 
 
İlçede binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı
 
9 Ekim'de başlayan çatışmalar sonrasında ilçeye çok sayıda havan topu düşerken, bir hafta boyunca halk evlerinden dışarı çıkamadı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) belediyesi tarafından ilçede kriz masası oluşturuldu. İlçede binlerce kişi ise evlerinden göç etmek zorunda kaldı. Sınır mahallesi olan Kışla ve Zeynelabidin mahallelerinin boşaltıldığı ilçede okullar karakol haline getirildi.
 
Soruşturma dosyasında fail ‘meçhul’ denildi
 
Devlet hastanesinin acil durum yeri olarak belirlendiği ve sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edildiği ilçede Hükümet Konağı ise güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Yaşanan ölümler nedeniyle ilçeyi ziyaret etmek isteyen heyetlerin içeri girmelerine günlerce izin verilmedi. 10 ve 11 Ekim tarihlerinde farklı mahallelerde yaşanan patlamalarda yaşamını yitiren 12 kişiye dair Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma ise sonuçlandı. Kamu hukuku adına başlatılan soruşturmada savcı, olay yerinden alındığı iddia edilen şarapnel parçalarının ve kurşunların kriminal incelemeye götürüldüğünü fakat failin bulunmasına dair bir ize rastlamadığını belirterek dosyada failin “meçhul” olduğu kanaatine vardı. Olay gününe ait kamera kayıtlarının yer almadığı soruşturma dosyasında, patlamalar sonrasında olay yeri anına ait fotoğraflar yer aldı.
 
'Failler bulunamadı' denilerek daimi arama kararı verildi!
 
Soruşturmada savcılık ayrıca faillerin bulunamayacağını belirterek “daimi arama kararı” verdi. Dosyanın karar kısmında, “Söz konusu olay sebebi ile yürütülen soruşturma kapsamında, yapılan tüm araştırmalara rağmen olayın faili ya da faillerinin belirlenemediği ve bu sebeple söz konusu dosya kapsamında daimi arama kararı verilmesi gerektiği kanaatine varıldığından.." ifadesi kullanılarak devamında ise dosyanın zaman aşımına bırakıldığı, şüphelilerin belirlenen 2049 tarihine kadar bulunması için çalışma yürütülmesi ve sürenin dolması halinde de Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesi istendi. Dosyanın zaman aşımı süresi de 30 yıl olarak belirlendi. 
 
İlçedeki bilanço ağır!
 
9 Ekim'de başlayan saldırılar ile birlikte ilçede,
 
*9 Ekim'de 5 sivil kişi yaralandı
 
*10 Ekim'de 3 sivil kişi yaşamını yitirdi, 27 sivil yaralandı
 
*11 Ekim'de 9 sivil yaşamını yitirdi, 32 sivil yaralandı
 
*17 Ekim'de bir sivil yaralandı    
 
İlçede 10 Ekim günü Fırat Mahallesi 5'nci Etap 12-02 önünde yaşanan patlamada Fatma Yıldız ile kızları Leyla ve Emine Yıldız, 11 Ekim günü Yenituran Mahallesi Hamam Sokak Mithatpaşa çıkmazında yaşanan patlamada 32 sivil yaralanırken patlamada Aytekin Eroğlu, Orhan Doğan, Hüseyin Çakır, Dara Ali, Mehmet Şirin Demir, Ahmet Delen, Nayif Sincar, Hasan Mohammed ve Şivan Çetin olmak üzere 9 sivil yaşamını yitirdi.