Zeynep’i katleden failin duruşması ‘ATK’ raporu için ertelendi

  • 09:09 9 Ekim 2020
  • Güncel
İZMİR - Zeynep Şenpınar'ı katleden Selim Ahmet Kemaloğlu'nun yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Sanığın "Psikolojik sorunlarım var" iddialarında bulunduğu duruşma, sanığın cezai ehliyetinin raporlanması için duruşmayı 28 Ocak 2021 tarihine ertelendi.
 
Muğla'nın Menteşe ilçesinde Zeynep Şenpınar’ı katleden boksör Selim Ahmet Kemaloğlu’nun yargılandığı davanın ilk duruşması dün Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Selim Ahmet Kemaloğlu Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, Zeynep’in ailesi ve avukatları, Antep, Maraş ve Muğla barolarından avukatlar duruşma salonunda hazır bulundu.
 
Duruşmaya  koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle az sayıda kişi alınırken, Bodrum Kadın Platformu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Örgütü, Muğla Üniversiteli Genç Kadınlar ve çok sayıda kadın duruşma salonunun dışında destek ve dayanışma için bekledi.
 
Kimlik tespitlerinin ardından söz alan sanığın avukatı, yargılamanın kapalı yapılmasını talep etti. Sanık avukatının talebi reddedilirken, ardından savunma yapan sanık, unutkanlık ve psikolojik rahatsızlık gerekçelerine sığındı.
 
‘Müdahil talebi kabul edildi’
 
Sanığın savunmasının ardından söz alan Zeynep’in yakınları şikayetçi olduklarını ve davaya müdahil olmak istediklerini beyan ederek, sanığın en ağır şekilde yargılanmasını talep etti. Savcılık ailenin, müdahil olarak katılma talebini kabul etti.
 
Duruşma ertelendi
 
Duruşma tanıkların dinlenmesiyle devam etti. Zeynep’in  komşusu olan  tanık, Zeynep’in daha önce de sanık tarafından şiddete maruz bırakıldığını, sanıktan ayrılmak istediğini ancak sanığın ayrılığı kabul etmediğini ifade etti.
 
Duruşmaya beş dakika ara veren mahkeme heyeti sanığın, Adli Tıp Kurumu'nun (ATK) cezai ehliyetinin raporlanması için duruşmayı 28 Ocak 2021 tarihine erteledi.
 
Akıl sağlığı yerindedir
 
Duruşmanın ardından konuşan davanın avukatlarından Haydar İkizer, sanığın daha önce Muğla Devlet Hastanesi’nden “Akıl sağlığı yerindedir” şeklinde rapor aldığını, buna rağmen mahkemenin yeniden İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan tekrar rapor istediğini söyledi. Haydar, "Sanığın arkadaşları olan tanıklar da bundan daha önce verdikleri ifadelerin aksine yalan ifade vermişler. Zeynep'in elleri, kolları onların yakasındadır. İfadelerini bir an önce düzeltsinler" diye belirtti.
 
Sanığın ceza almamak için yalana başvurduğunu dile getiren Zeynep’in annesi Arzu Şenpınar ise "Katil bayram günü kızımı katletti. Ben en ağır cezayı almasını istiyorum. Başka kadınlar ölmesin başka anneler ağlamasın” dedi.