Halklar 9 Ekim komplosuna karşı alanlara çıktı

  • 16:15 9 Ekim 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye’de halklar 9 Ekim komplosu için alanlara çıktı. Yürüyüşlerde komplonun boşa çıkarıldığı, bölgeye dönük saldırıların komplonun devamı olduğu ve direnişi yükseltme mesajı öne çıktı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan uluslararası komplonun 23’üncü yılına girmesi dolayısıyla Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok kentinde yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşlere binlerce kişi katılarak, uluslararası komployu ve Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi kınadı.
 
Reqa
 
Reqa kent merkezinde bulunan Kerac Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi yaptığı açıklamayla Abdullah Öcalan’a uygulanan uluslararası komployu kınadı.
 
Abdullah Öcalan’a uygulanan komployla Kürt halkının hedeflendiği belirtilen açıklamada, Birleşmiş Milletler’den Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin ve Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’deki halka yönelik suçlarının durdurması çağrısı yapıldı. Ayrıca Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne kavuşması gerektiği belirtildi.
Aynı zamanda Şam hükümetine bir mesaj gönderilerek, "Şam hükümeti Kuzey ve Doğu Suriye halkına yönelik politikalarını değiştirmeli ve Suriye'deki meşru haklarını tanımalı" denildi.
 
Hesekê - Til Temir
 
Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerine Türkiye saldırısının birinci yıldönümü vesilesiyle göç etmek zorunda kalan yüzlerce kişi, kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş, Hesekê’ye bağlı Til Temir ilçesinde sivil toplum kuruluşları yanı sıra İç Güvenlik Güçleri üyelerinin katılımıyla Şehit Aileleri Meclisi önünde başladı.
 
Yürüyüş, Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Türkiye’nin Serêkaniyê ve Girê Spî kentlerine saldırı gerçekleştirmesini kınayan sloganların atılmasıyla devam etti.
İlçe merkezinde Büyük Kavşak’ta mitinge dönüşe eylemde PYD adına Silêman Xelîl tarafından bir açıklama yapıldı.
Abdullah Öcalan’a uygulanan uluslararası komplonun kınandığı açıklamada, “Serêkaniyê kentine ve Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik saldırı tarihi ile Önder Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplonun uygulama tarihi aynıdır. Bu da işgalci Türk devletinin Kürt halkını hedef aldığını ve kimliklerini yok etmeyi amaçladıklarının bir göstergesidir” denildi.
Miting, Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü sloganlarının atılması ve Serêkaniyê ile Girê Spî kentlerinin çetelerden ve Türkiye’nin saldırılarından kurtarılmasıyla sloganlarıyla sona erdi.
 
Hesekê - Waşûkanî Kampı 
 
Hesekê’de Serêkaniyêlilerin kaldığı Waşûkanî Kampı’nda, Türkiye ve ona bağlı grupların bölgeye saldırılarının yıldönümünü protesto için Kongreya Star öncülüğünde yürüyüş düzenlendi.
 
Kamp Meclisi önünde başlayan yürüyüşte Kongreya Star ve QSD bayrakları ile, “İşgali Bitirelim, Devrim Değerlerini Koruyalım” ve “Serêkaniyê’ye Döneceğiz” yazılı pankartlar taşındı.
Kamp Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde Kamp Meclis üyesi Elaa El Din, Kongreya Star Waşûkanî Kampı Yönetim üyesi Besîme Dawûd, PYD Hesekê Büro üyesi Ahîn Ali konuştu.
 
Konuşmalarda Türkiye’nin işlediği suçlar ve bu suçlara karşı uluslararası toplumun sessizliği kınandı, saldır altında olan toprakların özgürleştirilmesi için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.
Konuşmacılar ayrıca 9 Ekim komplosunun yıldönümünde gerçekleşen soykırım ve işgal saldırılarının uluslararası komplonun devamı olduğunu belirtti.
Konuşmaların ardından miting, Serêkaniyê ve Girê Spî saldırılarına karşı sergilenen direnişin selamlandığı sloganlarla son buldu.
 
Şehba
 
Şehba’daki eylemlerin adresi ise Fafin ilçesi oldu. İlçedeki Muşat Okulu önünde bir araya gelen Efrîn ve Şehbalı binlerce kişi, ellerinde, “İşgale ve Tecride Hayır!” ve “Yaşasın Çağın Direnişi ve Onur Direnişi” yazılı pankartlar ve Abdullah Öcalan ile özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin posterleriyle yürüyüşe geçti.
 
Siwaqa Okulu’na kadar devam eden yürüyüşün ardından miting düzenlendi. Mitingde konuşma yapan PYD Yürütme Kurulu üyesi Hediye Yusif, Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Ekim komplosunu kınadı ve “Komplocu devletler, tecritle Kürt halkının iradesini kıracağını sandı. Önder Abdullah Öcalan’ın fikir ve felsefesi, milyonların beynine ve yüreğine işlemiştir” dedi.
 
Ardından Efrîn Bölgesi Özerk Yönetimi adına Silêman Cafer ve Şehba Özgür Kadın Meclisi adına Ruweyda İbrahim konuştu. Konuşmalarda Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarına dönük saldırılar kınandı, işgal altındaki bölgelerin kurtuluşu için mücadeleyi yükseltme sözü yinelendi.
Konuşmaların ardından miting, direnişi selamlayan sloganlarla tamamlandı.