Yüksel Mutlu: AKP proje hırsızlığı ile halkı kandırmaya çalışıyor

  • 09:07 12 Ekim 2020
  • Güncel
DİYARBAKIR - Yerine kayyım atanan Mersin’de HDP’li Akdeniz Belediye Eşbaşkanı Yüksel Mutlu, atanan AKP’li kayyımın proje hırsızlığı yaptığını söyleyerek, “Halkı kandırmaya çalışıyor ama bu halk bunlara kanmaz. Gasp ettikleri belediyemizi halk tekrar kazanacaktır” vurgusu yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyelere 2016’da atanan kayyımlar ve sonradan seçilen AKP’li yönetimler, yaptıkları yolsuzlukların yanında, HDP’li yönetimin projelerini de çalmakla gündem oluyor. Bu durumun kamuoyuna yansıyan son örneği, TRT Haber’in Siirt Belediyesi’ne dair yaptığı bir haberde, HDP’li yönetimin projesini kayyıma mal etmesi olmuştu. 2014 yılında da Mersin’in Akdeniz ilçesinde HDP’nin adayı olarak girdiği yerel seçimlerde Akdeniz Belediye Eşbaşkanı olan Yüksel Mutlu, Mersin’de “Tandır Evleri” projesini kısmen hayata geçirdi. Fakat 2016 yılında kayyım atanmasıyla görevinden uzaklaştırılması sonucu proje yarım kaldı. 2019 seçimlerinde gelen AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise projenin kendisine ait olduğunu iddia ederek, başka belediyelerin projelerini taklit ettiğini öne sürdü.
 
AKP’li başkanın bu sözlerini eleştiren Yüksel Mutlu, AKP’nin proje hırsızlığı yaptığını belirtti.
 
‘Tandır evleri halk için ciddi geçim kaynağı oldu’
 
Belediye başkanı seçilmeden önce mahalledeki kadınlar ve kadın örgütleri ile toplantı yaptıklarını söyleyen Yüksel, bundan yola çıkarak bazı projeler üzerinde çalışmaya başladıklarını kaydetti. Yüksel, projelerini göreve geldikten sonra hızla gerçekleştirmeye çalıştıklarına işaret ederek, “Seçildiğimiz dönemde süreç fırtınalı bir süreçti. Fakat ona rağmen verdiğimiz sözleri yerine getirmeye çalışıyorduk. Bu projelerden bir tanesi de mahallelerde tandır evleri yapmaktı. Akdeniz ilçesi yoksul bir kesimdi ve bununla mücadele etmek gerekiyordu. Yerel yönetici de elindeki olanakları kullanarak halk için hizmette bulunmalı. Hizmete geçirdiğimiz tandır evleri kalabalık aileler için ciddi bir ekonomik kaynak haline geldi. Tandır evleri aynı zamanda kamusal alana çıkamayan kadınların toplanıp sorunlarını konuşup, tartışıp çözüm buldukları yerler de olacaktı” dedi.  
 
‘AKP kadın şiddetini mubah görüyor’
 
2016 Aralık ayında Akdeniz Belediyesi’ne kayyım atandığını hatırlatan Yüksel, gözaltına alınıp tutuklandığını ve yargılamanın hala devam ettiğini aktardı. Yüksel kayyımla beraber yaşananlara değinirken, “Kayyım atandıktan sonra kadın sığınma evini, kadın danışmanlık merkezini kapattı. Önce kadınları işten çıkardı ki işten çıkarılmalar hala devam ediyor. Bir diğer projemiz ‘mahalle evi’ projesiydi. Bu projemiz Türkiye Belediyeler Birliği tarafından halkçı belediyecilik ödülü alan proje oldu. Mahalle evlerimizi kapatma yoluna gittiler. Kadın sığınma evlerimizi yaşlılar evi yaptılar. Yine belediyeye ait evleri emniyete verdiler. Bazı yerleri de Kuran kursu olarak çalıştırdılar. Yani AKP’nin ideolojik anlayışı kadın şiddetini mubah gören bir anlayıştır. Bir sığınma evini kapatmak bu demektir ve başka anlamı yok” şeklinde konuştu.  
 
‘Halk belediyelerini tekrar kazanacak’
 
Yerel basında çıkan bir habere dikkat çeken Yüksel, şunları kaydetti: “Geçenlerde yerel basında bir haber dikkatimizi çekti. Bu dönemdeki AKP’li belediye başkanı tandır evlerinin kendi hayali ve projesi olduğunu söylemiş. Bunu söylerken orada bulunan yerel basının muhabiri, ‘hayır bu sizin projeniz değil, 2015 yılında seçilen HDP’li Akdeniz Belediyesi’nin projesidir, onlar bunun açılışını yaptılar. Fotoğrafları da var dolayısıyla sizin projeniz olamaz’ demiş.  Bunlar aynı zamanda proje hırsızlığı yapıyorlar. Halkı kandırmaya çalışıyor ama bu halk bunlara kanmaz. Gasp ettikleri belediyemizi halk tekrar kazanacaktır. AKP’de halkçı, toplumcu bir belediyecilik anlayışı yok. Renklerle, ışıklarla, bayraklarla şehri donatıp halkın gözünü boyamaya çalışıyorlar. Hangi AKP’li belediye kadına şiddetle mücadele etmiş, hangi AKP’li belediye sokakta geleceksiz gençlere iş bulmuş? Bunların hiçbiri yok. Bu nedenlerle halk belediyelerini tekrar kazanacaktır.”