Kongreya Star Koordinasyonu Hevrîn Xelef’i ve Aqîde Ana’yı andı

  • 10:35 12 Ekim 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kongreya Star Koordinasyonu, Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’i ve Kadın Adalet Meclisi Üyesi Aqîde Ana’nın katledilişinin  birinci yıldönümünde andı.
 
Türkiye ve ona bağlı gruplar 12 Ekim 2019 tarihinde  Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’i ve 13 Ekim tarihinde Serekaniyê’ye giden konvoya yönelik bombardımanda Kadın Adalet Meclisi Üyesi Aqîde Ana’yı  katletmişti. Kongreya Star Koordinasyonu, Hevrîn ve Aqîde’nin katledilişinin  birinci yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.
 
‘Mücadele sürecektir’
 
Türkiye’nin Demokratik Ulus sistemini ortadan kaldırmak amacıyla 9 Ekim 2019 tarihinde başlattığı saldırıların halen devam ettiği belirtilen açıklamada,“Hevrîn ve Aqide Ana yoldaşların şahadetlerinin yıldönümünde tüm Serêkaniyê şehitlerini saygıyla anıyoruz. Devrimci kadınların direnişi her daim sürecektir. Toplumsal adalet ve barış için verdikleri mücadelede şehit düşen kadınların intikamı her daim canlı olacaktır ve kadın yoldaşlarımızın uğruna canlarını feda ettiği amaçlar için mücadele sürecektir. Binlerce kadın, şehit yoldaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için yarattıkları direniş yolunun takipçisi olacaktır” ifadesi kullanıldı.
 
‘Ortak yaşam için her daim mücadele etti’
 
Hevrîn Xelef’in demokratik ve adaletli bir toplumun inşası ile halkların ortak yaşamı için her daim mücadele ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Hevrîn yoldaş, özgürlük için çok değerli çalışmalar yürüttü. Halkının özgürlüğü için fedaice mücadele etti. Görevini büyük bir inançla sürdürürken barbar düşman tarafından şehit edildi” denildi.
 
‘Yaşanan son süreç Erdoğan’ın gidici olduğunu göstermektedir’
 
Saldırılarda sivillerin özellikle hedef alındığı ifade edilen açıklamada şunlar belirtildi:“Serêkaniyê’ye yönelik katliam saldırılarını durdurmak için bölgeye giden anneler ve siviller bombalandı. Bombardımanda şehit düşenler anneler arasında topraklarının savunulması uğruna canını feda eden Aqîde Ana da vardı. Erdoğan, Osmanlı’yı yeniden inşa hayalleri kapsamında tüm kirli yöntemleri kullanmaya devam etmektedir. Yaşanan son süreç Erdoğan’ın gidici olduğunu göstermektedir. Bu yüzden gitmeden önce Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik her türlü talan ve soykırım saldırılarında bulunuyor.”
 
‘Hesap sorulmalı’
 
Saldırıların kınandığı açıklamada son olarak şunlar belirtildi: “Soykırım saldırılarında ilk olarak özgürlük mücadelesi veren kadınlar ve kadın örgütleri hedef alınıyor. Aynı tutum, Kobanê’de Emîne, Zehra ve Hebûn yoldaşlarımızın şehit edildiği katliam saldırısında da gösterildi. Saldırılar asla moral ve irademizi kıramayacağı gibi direniş ve özgürlük mücadelesindeki ısrarımızı arttıracaktır. Özgürlük devriminin ateşi her daim canlı olacaktır ve asla sönmeyecektir.
 
Dünyadaki tüm kadın örgütleri, Hevrîn ve Aqîde Ana’nın şehit edildiği soykırım saldırılarına karşı tepkilerini ortaya koymalı ve tarihsel bir tutum sergilemelidir. Uluslararası kurum ve örgütlerin katliam saldırıları karşısındaki sessizliğini kınıyor ve sessizliğin katliama ortaklık anlamına geleceğini vurguluyoruz. Türk devletinin işlediği suçların hesabı sorulmalı ve adaletin sağlanması için mücadele edilmelidir.”