Kayseri'de telefon görüşüne kısıtlama

  • 09:27 13 Ekim 2020
  • Güncel
KAYSERİ - Kayseri Bünyan Cezaevi’ndeki tutsak kadınlar, koğuşlarının sık sık aranmasına tepki gösterdikleri gerekçesiyle haftada iki kez olan telefon görüşü 1'e düşürüldü. 
 
Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Koronavirüs (Covid-19) sürecinde bu ihlallerin arttığı ve yoğun yaşandığı cezaevlerinden biri olan Kayseri Bünyan Cezaevi’nde aynı koğuşta tutulan 20’yi aşkın kadın, aileleri aracılığıyla yaşadıklarını aktardı. 
 
Ailelerin verdiği bilgiye göre, tutsakların bulunduğu koğuşun sık sık arandığı, bunun sağlıksız olduğunu dile getiren tutsaklara rağmen uygulamaya devam edildiği kaydedildi. Koğuşun sık sık aranmasına tepki gösteren tutsaklara ise görüş cezası verildiği aileleri tarafından aktarıldı.
 
‘Ölüme sürükleniyorlar’
 
Tutsak kadınlardan Leyla Baran ile telefonda görüşen kardeşi Gülistan Baran, cezaevinde hak ihlallerinin pandemiyle beraber arttığını, tutsakların sağlığının tehlikeye atıldığını söyledi. Gülistan, kardeşi Leyla’nın kendisine aktardıklarını şu sözlerle paylaştı: “Ablam özellikle pandemiye rağmen odalarının birçok gardiyan tarafından sürekli olarak aranmasına tepki göstermeleri nedeniyle iki gün olan görüşlerinin bire düşürüldüğünü söyledi. Ablam koğuşta hasta tutsakların da olduğunu, cezaevindeki söz konusu uygulamalarla bu tutsakların ölüme sürüklediğini belirterek buna engel olunması çağrısında bulundu.”
 
‘Yaşamlarından endişeliyiz’
 
Pandemi nedeniyle haftalık telefon görüşlerinin ikiye çıkarıldığına, şimdi ise bire düşürüldüğüne işaret eden Gülistan, “Bu gerçekten adaletsizlikten öte bir şey. Çünkü onların bizlerle olan tek iletişimleri telefon. Bunun da kısıtlanması halinde kendilerinden çok zor haber alabileceğiz. Pandemiye bağlı ölümlerin yaşandığı cezaevi ortamında bu durum bizler açısından kabul edilemez. Yaşamlarından endişeliyiz” diye konuştu.