TAJÊ üyelerinden anlaşma tepkisi: Özsavunmamızı kendimiz yapabiliriz

  • 09:10 14 Ekim 2020
  • Güncel
Nesrin Hisen - Almaz Nayîf
 
ŞENGAL- Hewlêr ve Irak hükümetinin Şengal üzerindeki anlaşmasına tepki gösteren TAJÊ üyeleri, “Kimsenin bizi korumasına ihtiyacımız yok. Özsavunmamızı kendimiz yapabiliriz” dedi. 
 
Hewlêr ve Irak hükümeti arasında geçtiğimiz günlerde Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliği konusunda Şengallilere danışılmadan anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Şengal güvenlik alanında Bağdat'a bağlı kalacak, idari ve hizmet alanında ise Bağdat ve Hewlêr ortaklaşacak. Êzidî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) üyeleri yapılan anlaşmaya ilişkin ajansımıza konuştu. 
 
‘Peşmergeler utanıyor mu?’
 
TAJÊ üyesi Xoxe Cindî, anlaşmada yer alan maddelere, özellikle de KDP peşmergelerinin geri dönmesi üzerindeki maddeye tepki göstererek, “Her şeyden önce Êzidî kadınlar olarak peşmergenin ihanetini asla kabul etmeyeceğiz ve unutmayacağız. Peşmergeler tekrardan Şengal’e dönmek istiyor. Onlar topraklarımıza gelirlerse yeni bir katliamla yüz yüze kalırız. 3 Temmuz 2014’de DAİŞ Şengal’e saldırdığında bizi neden savunmadılar ve kaçtılar? Önce buna cevap versinler. Binlerce kız çocuğu, kadın ve çocuklar DAİŞ çeteleri tarafından tecavüze uğradı, katledildi, kaçırıldı. Peki, peşmergeler tüm bu yaşananlardan utanç duyuyorlar mı?” diye sordu. 
 
‘Çocuklarımızın direnişi sayesinde huzur içinde yaşıyoruz’
 
“DAİŞ çeteleri bizlere peşmergenin bizleri sattığını ve kurtulmamıza izin vermediklerini söylediler” diyen Xoxe, yaşananların halen ilk günkü tazeliğini koruduğunu belirtti. Xoxe, “Çocuklarımızın kahramanca direnişleri sayesinde 6 yıldır bu topraklarda huzur içerisinde yaşıyor ve topraklarımızı savunuyoruz. Biz kadınlar pesmergelerin topraklarımıza gelmesini kabul etmiyoruz. Bizim savunma birliklerimiz var ve biz kendimizi savunuyoruz. KDP bir yeri özgürleştirmek istiyorsa önce kendi topraklarını Türkiye’nin elinden kurtarsın” dedi. 
 
Topraklarını kendilerinin savunacağının altını çizen Xoxe, “6 yıldır kendi topraklarımızda huzur içerisinde ve özgürce yaşıyoruz. 73’üncü Şengal Fermanı’nda da gördük ki, Irak askerleri ve peşmergeler bizleri katliamla yüz yüze bırakıp kaçtılar. Şengal halkı ve şehit anneleri bu kararı asla kabul etmeyecekler” diye ekledi. 
 
‘Kimsenin bizi korumasına muhtaç değiliz’
 
TAJÊ üyesi Silale Qasim da yapılan anlaşmaya “Hewlêr- Bağdat hükümetinin aldığı kararı tanımıyor ve kabul etmiyoruz. Şengal topraklarını bizim çocuklarımız ve halkımız korur, biz kimselerin korumasına muhtaç değiliz. 6 yıldır nasıl koruduysak bundan sonra da öyle koruyacağız. Bizleri daha önce fermanla yüz yüze bırakıp kaçıp gittiler. Şimdi mi gelip koruyacaklar?” sözleriyle tepki gösterdi. 
 
‘Özsavunmamızı kendimiz yaparız’
 
Silale, son olarak da şunları söyledi: “Şengal için karar verecek olan Şengal halkı ve şehit aileleridir. Bir daha Şengal üzerinden kirli planların sahneye konulmasına izin vermeyeceğiz. Kendi örgütlenmemizi ve özsavunmamızı bizler yapabiliriz.”