Büşra’yı katletmeye çalışan erkek hakkında mütalaa verildi

  • 17:45 19 Ekim 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Büşra’yı katletmeye çalışan Davut Gençalp’in yargılandığı davanın duruşmasında mütalaa verildi. Mahkeme heyeti, sanık avukatının savunma için ek süre talebini kabul ederek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
 
İstanbul’da 6 Eylül 2016 tarihinde boşanma aşamasında olduğu Büşra Gençalp’i katletmeye çalışan Davut Gençalp’in yargılandığı davanın duruşması İstanbul Bakırköy 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Davut Gençalp’in, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldığı duruşmada sanığın avukatı ve Büşra’nın avukatlığını üstlenen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Avukatı Gül Erdoğmuş hazır bulundu.
 
Duruşmada iddia makamı, mütalaasını sundu. Mütalaada sanığın “kasten öldürme”, “üstsoy veya altsoydan birine veya eş veya kardeşe karşı öldürme”, “suça teşebbüs”, “bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldırı tehdidi” suçlarından cezalandırılması talep edildi.
 
Duruşmada söz alan avukat Gül savunmasında, sanığın amacının öldürmek olduğunu, raporların da bunu gösterdiğini beyan ederek, sanığın cezalandırılmasını ve indirim hükümlerinin uygulanmamasını talep etti.
 
Ardından konuşan sanık avukatı ise mütalaayı reddetti. Pandemi koşullarını öne süren avukat, müvekkilinin ev hapsi hariç her türlü adli kontrol uygulanarak serbest bırakılmasını ve savunma yapmak için süre talep etti. Sanık da mütalaayı reddetti.
 
Dava ertelendi
 
Mahkeme heyeti, sanık Davut Gençalp’in “kasten öldürmeye teşebbüs etme” suçundan yargılanmasına, sanığın tutuklulukta geçen sürenin cezasından mahsubuna, delillere etki etme ve kaçma şüphesi bulunmasından tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 9 Aralık tarihine erteledi.
 
Duruşma sonrası Bakırköy Adliyesi önünde dava hakkında bilgilendirme yapan KCDP Avukatı Gül, davanın takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceklerini belirterek, sanığın indirim olmadan en ağır cezayı alması için mücadele edeceklerini vurguladı.
 
Ne olmuştu?
 
İstanbul Bakırköy’de 6 Eylül 2016 tarihinde Davut Gençalp, boşanma aşamasında olduğu Büşra Gençalp’i katletmeye çalışarak ağır yaralamıştı. Olayın ardından Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede sanığın "tehdit" ve "kasten yaralama" suçlarından 1 yıldan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilmişti. Bakırköy 37’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada sanık, “kasten yaralama" ve “tehdit" suçlarından toplamda 2 yıl hapis cezası almıştı. Avukatın itirazı üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi, sanığın “kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan yargılanması gerektiğine kanaat getirerek, sanık hakkında alınan kararın bozulmasına hükmetmişti.
 
Yerel mahkemede görülen ilk duruşmada ise sanık Davut Gençalp hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmış ve sanık, katıldığı ikinci duruşmada tutuklanmıştı.