Herkes her yerde Kürtçe konuşacak

  • 09:06 24 Ekim 2020
  • Güncel
VAN -Tüm yasaklamalara ve baskıya rağmen, anadillerinde konuşmaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Vanlı kadınlar, herkesi anadiline sahip çıkmaya ve her yerde dillerini kullanmaya çağırdı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)  Şehir Tiyatroları'nın Ekim programında yer alan Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) Dario Fo’nun oyunu "Bêrû" (Yüzsüz)  adlı Kürtçe oyununun 13 Ekim’de Gaziosmanpaşa'da sahnelenmesi ilçe emniyet müdürlüğü tarafından,"genel kamu düzenini bozabileceği" gerekçesiyle kaymakamlığa gönderdiği bir dilekçeyle oyuna saatler kala yasaklandı.
  
Kürtçeye dönük tahammülsüzlüğe sosyal medyadan ciddi tepkiler geldi. Bu tepkilerin en sertini, “Kimse bizi Türkçe konuşmaya zorlamasın. Biz Kürt’üz dilimiz Kürtçedir” diyerek gösteren Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Bayırlı Mahallesi sakinleri, herkes her yerde Kürtçe konuşarak dillerine sahip çıksın dedi.
 
‘Kürt dili için mücadele büyütülsün’
 
Kürt halkının kendi dili için mücadelesini büyütmesi gerektiğini vurgulayan Sosin Alpapak, “Kürt doğdum, Kürdüm, Kürt olduğumu unutmam. Halkımız için mücadele ediyoruz.  Kürtçenin her yerde konuşulmasını istiyoruz, herkesin Kürtçe konuşması gerekiyor. Ben Türkçe bilmiyorum sadece ana dillimi konuşabiliyorum. Resmi bir kuruma gittiğim zaman illa birini götürmem gerekiyor” diyerek tepki gösterdi.
 
‘Kürtçeden başka dil bilmiyorum’
 
Gittiği resmi kurumlarda çalışanların Kürtçe bilmediği için kendisine ‘Neden yanında birini getirmedin’ diye tepki gösterdiğini söyleyen Halime Aşkan’da, “Kürtçeden başka dil bilmiyorum. Ne yaparsa yapsınlar, konulan yasaklarla ne Kürtler biter ne Kütçe” diye ekledi.
 
‘Bize Türkçe konuşun diyemezler’
 
Savaşla Kürtlerinde, Türklerinde bitmeyeceğini kaydeden Azime Tunç,  savaşlara son verilmesini, tutsakların serbest bırakılmasını isteyerek, “Dağa çıkanlar boşuna mı gitti? Biz huzur istiyoruz. Biz nasıl ki Türklere ‘Kürtçe konuşacaksınız’ demiyorsak onlarda bize ‘Türkçe konuşacaksınız’ diyemezler. Laz, Türk, Arap kendi dillerinde konuşuyorlar. Bizimde dilimiz Kürtçe bizde kendi dilimizi konuşacağız. Kürtler mücadelesini sürdürsün” diye belirtti.
 
‘Kürtçe eğitim dili olsun’
 
Kürtçenin eğitim dili olması gerektiğini vurgulayan Hanım Tunç,  çocuklarının ana dili olan Kürtçe de eğitim görmesini istiyor. Hanım, “Bana bu saatten sonra Türkçeyi öğretemezler, bir dil biliyorum oda kendi dilim olan Kürtçe.  Kürt diline yönelik her türlü baskıyı lanetliyorum.  Ne yapsalar da dilimize sahip çıkacağız.  Yasaklansa da Kürtçe konuşacağız, hiçbir zaman keşke Türk olsaydık demeyeceğiz.  Vallahi biz Kürt’üz” dedi.