Cinsel taciz faili ‘emniyette kardeşim var’ dedi savcı takipsizlik verdi

  • 10:22 20 Kasım 2020
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - E.B. isimli kadına cinsel saldırıda bulunan ve “Emniyette abim var” dediği iddia edilen Remzi N. hakkında savcılığın verdiği takipsizlik kararını değerlendiren avukat Zeynep Şeşeoğulları, soruşturmadaki iddiaları açığa çıkarmak için dosyanın kapanmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.
 
Suriye’deki savaş nedeniyle Diyarbakır’a gelen ve ailesiyle beraber burada yaşamaya başlayan E.B. isimli kadın, eşinin çalıştığı işyerinin sahibi Remzi N.’nin cinsel saldırısına uğradı. E.B.’nin şikayeti sonrası cinsel saldırı faili hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılık ifadesi alınan fail Remzi N.’nin verdiği ifadede “Emniyette abim var” dediği ve bunun üzerine savcılığın takipsizlik vererek dosyayı kapattığı iddia edildi. Öte yandan Remzi N.’nin “abim” dediği M.N. adlı kişinin birkaç ay öncesine kadar Diyarbakır’da Güvenlik Şube Amiri olarak görev yaptığı öğrenildi.
 
E.B.’nin avukatı Zeynep Şeşeoğulları soruşturmaya ilişkin bilgi vererek, soruşturmanın gidişatını ve takipsizlik kararını değerlendirdi. Zeynep, iddiaların peşinden gideceklerini vurgulayarak, olayın örtbas edilmesine izin vermeyeceklerine dikkat çekti.
 
‘İşveren, cinsel içerikli video gönderdi’
 
Başka bir müvekkilinin sayesinde Suriyeli olan E.B. ve eşi A.T. eşiyle tanıştığını kaydeden Zeynep, Suriye vatandaşları olduğundan herhangi bir haklarının olup olmadığını bilmediklerini söyledi. Zeynep “A.T., Remzi N.’nin yanında yaklaşık 6 yıl boyunca gece gündüz demeden çalıştığını beyan etti. Ben de bu kadar süredir çalıştığı ve memnun olduğu işyerinden neden ayrıldığını sorunca A.T., Remzi N.’nin eşinin telefonuna cinsel içerikli videolar gönderdiğini, kendisinin de onu uyardığını belirtti. Uyarı yapmasına rağmen Remzi N., arkadaşlarına gönderirken yanlışlıkla eşine gönderdiğini söylemiş” dedi.
 
‘E.B.’yi tehdit edip cinsel tacizde bulundu’
 
Remzi N.’nin, A.T.’ye bir fırın verdiğini, fırının tamiri için eve çırak göndereceğini söylediğini, ancak failin kendisinin gittiğini kaydeden Zeynep, “E.B., kapıyı açarken onunla karşılaşınca korkuyor ve ‘evimden çık’ diyor. Remzi N., o esnada E.B’ye ‘Seni rezil ederim, seni ve aileni Suriye’ye sürerim’ diyerek tehdit edip cinsel tacizde bulunuyor. E.B., yaşananlardan sonra dayanamayıp eşine her şeyi anlatıyor. Eşi gidip Remzi N. ile konuşunca Remzi N., konuyu kapatmasını söylüyor. Böyle olunca da iş feshi gerçekleşiyor. Bu fesihten kaynaklı işçi alacağına dönük davamızı açacaktım ama öncesinde arabuluculuk yapılmasını istedim. Buna ilişkin iki toplantımız oldu ama anlaşmaya varılmadı” sözlerine yer verdi.
 
‘Kadının eşi tanık sıfatı ile dinlendi’
 
Cinsel tacize dönük iddialarına karşılık şüphelinin avukatı ile görüştüklerine değinen Zeynep, “Biz cinsel taciz iddialarından bahsettik ama karşı taraf işçi alacağından kaynaklı kendilerini tehdit ettiğimizi söyledi. Süreç devam ederken cinsel tacize dönük iddialarımız sağlamlaşmaya başladı. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Müracaat savcısıyla ben birebir görüştüm ve savcıya şüphelinin emniyette kardeşinin olduğu iddiasından bahsettim. Bu soruşturmaya yönelik olarak telefonlarına el konulması ya da başka iddialara dönük olarak bir an önce işlem yapılması gerektiği konusunu belirttim. Birkaç gün sonra Şehitlik semtinde bulunan Asayiş Şubeden arayıp savcı tarafından talimat olduğunu, E.B.’nin ve A.T.’nin ifade vermeleri gerektiğini söylediler. Yalnız mağdur olan E.B. ve olayı görmeyen eşi tanık sıfatı ile dinlendi. Hatalardan biri budur. Ayrıca ifade esnasında tercüman olmadığını söylediler. Benim de Kürtçem çok iyi değildi ama bir şekilde ifade verdiler. Aradan bir ay geçti takipsizlik kararı verildiğini gördüm. Cinsel taciz davasında bu kadar erken kararın gelmesi normal değil” vurgusu yaptı.
 
Cinsel saldırıda verilen takipsizlik kararının gerekçesi olarak, “iş mahkemesinde açılan davanın” gösterildiğini dile getiren Zeynep, “Biz Whatsapp dokümanları ve telefon konuşmalarını talep etmiştik. Çünkü müvekkilimin telefonunda Remzi N.’nin görüntüleri vardı ama müvekkilimin telefon kaydı olmadığı için sadece Whatsapp’ta kayıtlı olduğundan savcının reddi var. Bir diğer şey ise telefon dokümanlarını istedik. Buna hiçbir şekilde yanaşılmadı. Herhangi bir şekilde detaylı soruşturma yok. Zaten bir ay içerisinde o evrak ancak savcının masasına gidiyor” dedi.
 
‘Tanıklarımız dinlenmedi’
 
Zeynep, soruşturmaya dair şunları kaydetti: “Önemli noktalardan biri de tanıklarımız dinlenmedi. İki tane tanığım vardı. Bunlardan biri müvekkilin çocuğuydu. Çocuk Remzi N.’nin zaman zaman eve poşetle geldiğini ve geldiğinde eğer evde kimse yoksa içeri girdiğini ama içeride birileri var ise yardım amaçlı getirdiğini söyledi. Eğer bir işveren olarak gerçekten yardım etmek istiyorsan, dini ve ahlaki inancın varsa işverenine verebilirsin. Bu dediklerimin hepsi aslında birer delil niteliğindedir. Cinsel tacizde somut olgularla ispat etmek çok güçtür. Dolayısıyla mağdurun ifadesinin mutlaka alınması gerekir ve beyanlarının dikkate alınması gerekiyordu. Cinsel tacizden kaynaklı mağdurun bir psikiyatriyle de görüştürülmesi gerekiyordu.”
 
‘Takipsizlik veren savcı hakkında suç duyurusunda bulundum’
 
“Kesin ve net bir şekilde ortaya koymuyorum ama soruşturmayı Asayiş Şubenin yürütmesi, bütün okları Remzi N.’nin dediği ‘emniyette kardeşinin olması’ ve bundan kaynaklı olarak soruşturmanın kapatıldığı iddiasındayız” ifadelerini kullanan Zeynep, failin ifadelerine işaret ederek, “Şüpheli ifadelerde ‘kardeşim ve bana iftira atılıyor’ diyor da bu kişiler Suriye vatandaşı. Emniyetteki abisini nereden tanıyacaklar? Şüphelinin verdiği ifadelerden emniyet müdürlüğünde kardeşinin olduğunu öğrendik. Kimsenin hayatını riske atacak gibi bir eylem söz konusu değil. Eğer böyle bir şey varsa müvekkilim adına ne yapılması gerekiyorsa gerek basın yolu, gerek Cumhurbaşkanı gerekse de Adalet Bakanlığına suç duyurusunda bulunarak arkasında olacağız. Bu örtbas edilemeyecek. Bu iddialarımızın arkasından da gideceğiz. Bir hukukçu olarak yapmam gereken buna itiraz etmek. Çünkü kovuşturmada ciddi anlamda basit nedenlerle kapatılmış bir dosyadır. Aslında suçun niteliği çok güçlü. Buna rağmen savcının yapmış olduğu hiçbir şey yok. Takipsizlik veren savcı hakkında suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.
 
‘İddialarımızın arkasından ilerleyeceğiz’
 
Takipsizlik kararından sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı yardımcısı ile görüştüğünü kaydeden Zeynep, “Diyarbakır 4’üncü Sulh Ceza Hakimliğine itirazlarımız sunduk. Dosyayı Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderdik. Remzi N.’nin emniyette kardeşinin olup olmadığını öğrenmek için dilekçemi yazdım. Sonuna kadar da iddialarımızın arkasından gideceğiz” dedi.