‘Kadınların ulaşabileceği mekanizmaları harekete geçireceğiz’

  • 09:07 21 Kasım 2020
  • Güncel
VAN - Yeniden başlayan kısıtlama sürecinde kadınların durumuna dair konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, bu süreçte de kadınların ulaşabileceği mekanizmalarını harekete geçireceklerini kaydetti.
 
Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgının ilk çıkışı ile birlikte bütün dünyada pandemi yasakları başlarken, bu yasaklardan en fazla zarar gören kesim kadınlar oldu. Türkiye’de mart ayında “evde kalın” çağırıları ve kısıtlamalarla birlikte ev içi şiddet büyük oranda arttı. Şiddete karşı mücadele etmeyen iktidar, şiddet nedeniyle şikayette bulunmak isteyen kadınları da pandemiyi gerekçe göstererek görmezden geldi. Ancak, kadın örgütleri ve kurumları şiddetle mücadelede yalnızlaştırılmak istenen kadınlara ses olmak amacıyla mücadelelerini sosyal medyada da sürdürdü. 
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken, koronavirüs pandemisinde başlayan ikinci dalga nedeniyle yeniden kısıtlamaların başladığı bugünlerde kadınlar, yüz yüze bırakılmak istendikleri şiddete karşı mücadele yöntemlerini de konuşuyor. Diyarbakır’da şiddete karşı mücadele yürüten Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, yeniden başlayan salgın sürecinde kadınların durumuna ilişkin konuştu.
 
‘İlk yasaklamalarda sadece Diyarbakır’da 44 şiddet başvurusu aldık’
 
Adalet, Mart ayında getirilen ilk kısıtlamalarda evlerden “online” çalışmalarının devam ettiğini ifade ederken, “Evden kadınlara bize ulaşabilecekleri araçları sağladık. Gerekli duyurularımızı yaptık ve o dönem bize yoğun bir başvuru yapıldı. Yürüttüğümüz çalışma sonucunda o dönem sadece üç aylık süreçte bize sadece Diyarbakır’dan başvuran kadın sayısı 44’dü. Bu çok ciddi bir rakam. Kadınların hepsi ev içi dediğimiz alanda şiddetle karşı karşıya kalmışlardı. Birçoğu kadında ciddi boyutlarda yaşadığı şiddetten kaynaklı nereye başvuracağını bilmeyeceği durumlar yaşandı.  O dönem birçok kurum kapatılmıştı. Yeni kurumlar ise nasıl bir çalışma yürüteceğini ilk etapta öngöremedi. O nedenle bir boşluk da oluştu” dedi.  
 
‘Yeni kısıtlamalar ev içi şiddeti beraberinde getirecek’
 
Ev içi alanları kadınların büyük bir mücadele alanı olarak tanımladıklarını ifade eden Adalet, ev içi alanlarında görülmeyen birçok yükün kadınlara yüklendiğine dikkat çekti. Adalet, şunları söyledi: “Pandemi sürecinde herkesin eve kapanması, erkeğin işe gitmemesi gibi durumlarda kadın o ev içinde sürekli emek üreterek ona yüklenen rollerle baş etmeye çalıştı.  Baş edemediği durumlarda ise şiddetle karşı karşıya kaldı. Buna yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Yeni kısıtlamalarla birlikte ev içi şiddetin yeniden ortaya çıkacağını öngörüyoruz. Kadınların çok hızlı bir şekilde ulaşabileceği mekanizmaları kurmak ve harekete geçirmek, kadınlara gerek hukuki, psikolojik, yaşam hakkının tehdidine karşı sığınma evleri desteğini sürdüreceğiz.”
 
* Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, DTK soruşturması kapsamında dün yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.