Kürt kadınlar Avrupa’da da alanlarda

  • 22:41 25 Kasım 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Avrupa’nın birçok kentinde 25 Kasım dolayısıyla alanlara çıkan Kürt kadınları ve dostları, “Erklik kadınları katlediyor” dedi. 
 
Avrupa’nın birçok kentinde Kürt kadınlar ve dostları 25 Kasım dolayısıyla alanlara çıktı. 
 
Belçika
 
Rosa Kadın Grubu’nun çağrısıyla Belçika’nın başkenti Brüksel başta olmak üzere pek çok kentte sokaklara çıkan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında eylemler gerçekleştirdi.
 
Belçika Sosyalist Kadınlar Birliği ve Kürt kadın hareketinin de yer aldığı eylemlerde sık sık,  “Benim bedenim, benim kararım”, “Kadın kırımına hayır” sloganları atıldı.
 
Kadına yönelik şiddetin protesto edildiği eylemlerde artan şiddet ve buna dair çözüm önerilerine dikkat çekildi.
 
Merkez istasyonda gerçekleşen eylemde de, yerlere katliamda hayatını yitiren kadınların isimleri yazıldı. Eylemin sonunda tutuklu kadınlara kartlar yazıldı.
 
Duisburg
 
Almanya'nın Duisburg kentinde de 25 Kasım dolayısıyla bir miting düzenlendi. Asya Yüksel Kadın Meclisi ve Yeni Kadın ve Couruge çağrısıyla Duisburg Forum önünde toplanan kitle, “Jin, jiyan, azadî", “Erklik kadınları katlediyor” , “Diktatör Erdoğan kadın düşmanı” yazılı pankartlar açtı.
 
Kürt ve Türkiye’de erkeklerin katlettiği kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemde Yeni Kadın adına Zelal Toprak, Courage Adına Maria ve Asya Yüksel Kadın Meclisi adına Amara Tolhildan birer konuşma yaptılar.
 
Amara, kadın katliamlarının ve kadına karşı şiddetin politik olduğuna dikkat çekti. Türkiye ve Kürdistan’daki kadın kırımına değinilen açıklamada, AKP - MHP iktidarının özgür kadın mücadelesini kendisi için tehlike olarak gördüğünü belirtti. Amara, "Dünyanın her yerinde, kadın bedeninin tahakkümüne, tacize ve tecavüze, kadın katliamı ile hakların ihmal ve istismarına karşı sürekli direniş ve özsavunma temelinde hesap sorulmalı" şeklinde konuştu.
 
Eylemde sık sık “Jin, jiyan, azadî” , “Kadın kırımını durdurun” , “Kadın katliamları politiktir” sloganları atıldı.
 
Oldenburg
 
Almanya'nın Oldenburg bölgesindeki Willhelmshaven şehrinde de 25 Kasım vesilesiyle Zelal Kadın Meclisi ve Alman Enternasyonalistler stant açıp, TJK-E’nin başlattığı "Diktatörün yargılanması için 100 neden" kampanyası kapsamında imza topladı.
 
Almanların yoğun ilgi gösterdiği stant eyleminin sık sık tekrarlanacağı bildirildi.
 
Hannover
 
Almanya'nın Hannover kentinde Ronahi Kadın Meclisi öncülüğünde kadına yönelik tüm şiddet biçimleri protesto edildi.
 
Kürt kadınları ve dostlarının katıldığı eylemde erkek egemen zihniyete tepki gösterilirken, bu kentteki eylemde de TJK-E'nin "Diktatörün yargılanması için 100 neden" kampanyası kapsamında imza topladı.
 
Berlin 
 
Almanya'nın başkenti Berlin'de 25 Kasım vesilesiyle Destan Kadın Meclisi, HDP eski Milletvekili Sibel Yiğitalp ve Nursel Aydoğan, YBŞ, TEKO-JIN ile beraber bir çok feminist grubun katılımı ile bir yürüyüş gerçekleşti.
 
Hamburg 
 
Almanya'nın Hamburg kentinde yüzlerce kadın 25 Kasım vesilesiyle şiddete karşı yürüdü.
 
Çok sayıda kadın örgütünün yer aldığı eylemde, Hamburg Rojbin Kadın Meclisi de hazır bulundu.
 
Rojbin Kadın Meclisi'nden insan hakları savunucusu ve yazar Anja Flach, Türkiye'de yüzlerce kadının erkek eliyle katledildiğini hatırlattı. Anja, Rojava'da kadın öncülüğündeki devrimin tüm dünya kadınları için ilham kaynağı olduğunu belirtti.
 
Lavrio
 
Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) Yunanistan Meclisi, Yunanistan’ın Lavrio kasabasındaki Kürt mülteci kampında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında etkinlik düzenledi.
 
Kampın açık bahçesinde pandemi önlemleri dikkate alınarak yapılan etkinlik, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anısına düzenlenen saygı duruşu ile başladı.
 
Etkinliğin açılış konuşmasında kadına yönelik şiddetin her gün arttığına dikkat çekildi. Kadınların her gün maruz kaldıkları fiziki, psikolojik, ekonomik şiddete karşı mücadeleyi büyütmesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada Kürt kadın özgürlük mücadelesinin her gün erkek egemen zihniyete darbe vurduğu belirtilen açıklamada, dünya kadınlarının ortak mücadele etmesi gerektiği kaydedildi.
 
“Jin, Jiyan, Azadî” sloganlarının durmadığı etkinlik sinevizyon gösterimi ile devam etti. 
 
Sinevizyon gösteriminde erkekler, Kürt kadın özgürlük mücadelesinden öğrendiklerini ve bunu yaşama nasıl uyguladıklarını anlattı. Sinevizyonda görüşleri alınan erkekler aynı zamanda kadın özgürlüğü konusunu yaşamlarına aktarmada yaşadıkları eksikliklerin de özeleştirisini verdi.
 
Etkinlikte ayrıca Lavrio Kampı Kadın Korosu, kadın özgürlük mücadelesini anlatan şarkılar seslendirdi.
 
Etkinlik kadına yönelik şiddeti anlatan tiyatro gösterimi sonrası çekilen halaylarla son buldu.
 
Limasol 
 
Kıbrıs'ın Limassol aynı amaçla bir basın açıklaması yapıldı. Salgın nedeniyle Teofilos Kürt Toplum Merkezi'nde toplanan kadınlar burada kadına yönelik şiddetle mücadele gününe ilişkin bir basın bir metni okudu.
 
Açıklamada, kadın hakları ve özgürlüğünün her alanda mücadele ile kazanılacağı vurgusu yapıldı.
 
İngiltere
 
Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Yeni Kadın, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Alxas-Der Kadın Komisyonu, Dersim-Der, Kürt Kadın İnisiyafi, Kürecikliler Kadın Komisyonu öncülüğünde toplanan kadınlar, Kuzey Londra’nın işlek bölgesi Woodgreen’de seslerini yükseltti.
 
Eylemde yapılan açıklamada, “Kadınlar haklarını ve özgürlüklerini sokakta mücadele yoluyla kazanacakları bilinciyle ‘korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz’ sloganını büyütmektedir" denildi.
 
Açıklamada devamla şu ifadeler kullanıldı: "İngiltere İstanbul Sözleşmesine imza atan fakat uygulamayan ülkelerden. İngiltere’de örgütlü olan biz kadınlar; yeni dönemde bu sözleşmenin uygulanması yönünde bir mücadele hattı geliştirecek, kadın mücadelesinin büyümesini ve yerel kadın örgütleri ile ilişkilenişimizi güçlendireceğiz.
 
Kadına yönelik şiddetin görünür olması için bir farkındalık günü olan 25 Kasım’da her türlü koşula rağmen sokakta olmayı önemseyeceğiz. Pandemi ile beraber İngiltere ve tüm dünyada 2-3 katına çıkan kadına yönelik şiddete ve gücünü erkek egemen kapitalist sistemden alan eril zihniyete karşı mücadeleyi sokakta büyüteceğiz.