‘Şilan ve yoldaşlarının mücadelesi bizi bu sürece taşıdı’

  • 18:30 29 Kasım 2020
  • Güncel
QAMIŞLO -  Irak’ın Musul kentinde katledilen PYD yönetici Şîlan Kobanê ve üç yoldaşını anan PYD Kadın Meclisi, “Şehit Şilan ve yoldaşlarının mücadelesi bizi bu sürece taşıdı” dedi.
 
Demokratik Birlik Partisi (PYD) yöneticisi  Şîlan Kobanê (Meysaa Baqi) ve beraberindeki 3 kişi PYD çalışmaları için gittikleri Irak’ın Musul kentinde, Suriye ve Türk özel istihbaratı tarafından 29 Kasım 2004’te katledilmişti. PYD Kadın Meclisi Kongreya Star’ın katılımı ile Qamişlo’nun Amude kentinde anma düzenledi. 
 
PYD’nin düzenlediği eyleme sivil kurum temsilcileri ve Kongreya Star üyeleri katıldı. Anmada PKK Lideri  Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve Şîlan Kobanê’nin fotoğrafları taşındı. PYD bürosu önünde gerçekleştirilen açıklamayı PYD Bürosu Eşbaşkanı Munewer okudu. 
 
'Halen suç işlenmeye devam ediliyor'
 
Şilan ve yoldaşlarına yapılan komployu kınadıklarını söyleyen Munewer,“ Şehit Şîlan ve yoldaşları sömürgeci siteme karşı mücadele ederek şehadete ulaştılar. Sömürgeci sistemlerin saldırıları ve zihniyetleri Kürtlere karşı halen suç işlemeye devam ediyorlar” diye belirtti.
 
 “Biz PYD olarak zorluğa, zulme ve sömürgeci sisteme karşı mücadelemizi yükselteceğiz” diyen Munewer son olarak şunları belirtti: “Federasyon sistemi önder Abdullah Öcalan’ın fikri olarak bütün halkların özgürlüğünü savunuyor. Şehit Şilan ve yoldaşlarının mücadelesi bizi bu sürece taşıdı.”