Kongreya Star’dan açlık grevindeki tutsaklara destek çağrısı

  • 18:52 5 Aralık 2020
  • Güncel
 
HALEP - Kongreya Star Halep Koordinasyonu, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevine destek verilmesi çağrısında bulundu.
 
PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması talebiyle PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı açlık grevi eylemi, 9’uncu gününde devam ediyor. Eyleme destek çağrıları yapılırken, bir destek çağrısı da Kongreya Star Halep Koordinasyonu’ndan geldi.
 
Şêxmeqsûd mahallesinde onlarca kişinin katılımıyla açıklama yapan Kongreya Star Halep Koordinasyonu’nun açıklaması Emine Xedro tarafından okundu. 
 
Şehitler Meydanı’nda okunan açıklamada öne çıkanlar şu şekilde:
 
“Kongreya Star Halep Koordinasyonu olarak Önder Abdullah Öcalan üzerinde devam eden ağırlaştırılmış tecridi kınıyoruz. 22 yıldır sistematik olarak uygulanan tecridin amacı halkların özgürlüğünü yok etmektir.
 
İmralı’da hiçbir insan hakkı hukuku uygulanmıyor. Uzun bir zamandır Önder Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin verilmiyor. Kürt tutsakların bu tecridi kaldırmak için başlattığı eylem son derece kutsaldır. Tecridin kaldırılması için Leyla Güven öncülüğünde de açlık grevi başlatılmış ve eylemin sonucunda Öcalan’ın ailesiyle görüşmesine izin verilmişti. Bu eylemin sonunda 8 tutsak şehit olmuştu.
 
Öcalan’a yönelik izlediği politikalar konusunda uyarıyoruz
 
Türk devleti yeniden tecrit uygulamaya başladı. Bu siyaseti kabul etmek mümkün değildir. İşgalci Türk devleti ve onun faşist rejimini Önder Abdullah Öcalan’a yönelik izlediği politikalar konusunda uyarıyoruz. Halkımız ve dört parça Kürdistan’da yaşayan gençlere çağrımız tutsakların başlatmış olduğu bu eyleme destek vererek mücadeleyi büyütmektir.
 
Önder Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için uluslararası kamuoyu ve insan hakları kurumlarına da harekete geçme çağrısını yineliyoruz. İşkencenin bitirilmesi için kurulan kurumların sorumluluklarını yerine getirerek, tecridi sonlandırması gerekiyor. Türk devletinin insanlık tarihine kara leke olarak geçen uygulamalarının bir an önce son bulması gerekmektedir.”