Açlık grevi eylemleri 30’uncu gününde

  • 09:07 26 Aralık 2020
  • Güncel
HABER MERKEZİ - PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerinde ihlallerin son bulması için tutsakların başladığı açlık grevi eylemi, 6’ncı grupla 30’uncu gününde  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecridin tümden kaldırılması ve cezaevlerinde devam eden hak ihlallerin son bulması amacıyla Türkiye ve bölgedeki cezaevlerinde siyasi tutsakların 27 Kasım itibariyle başlattığı açlık grevi eylemleri süresiz-dönüşümlü bir şekilde sürüyor. 6’ncı grupla devam eden eylem 30'uncu gününde. 
 
Tutsaklar, eylemlerinde kararlılık mesajları göndermelerinin yanı sıra sıklıkla kamuoyuna eylemlerine destek olma çağrısını da yineliyor. Cezaevlerindeki yetkililer ile Adalet Bakanlığı ise tutsakların taleplerini karşılamadığı gibi demokratik eylemlerinden dolayı tutsaklara hücre cezaları veriyor.
 
Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan siyasi kadın tutsaklardan açlık grevi eylemlerinde dolayı  cezaevi idaresinin haklarında soruşturma başlattıkları ve sonucunda hücre cezaları verdiği kaydedildi. Açlık grevi eylemini gerekçe gösteren cezaevi idaresi Nida Kutlu, Hatice Çakmak ve Şükran Özer’e  “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 11 gün hücre cezası verdi.