Tutsak annesi: Abdullah Öcalan ile diyaloğa geçilsin

  • 09:01 12 Ocak 2021
  • Güncel
 
 
VAN - Ülkeye barış ve huzurun gelmesi için PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması gerektiğini söyleyen tutsak annesi Ayne Atabay,  “Abdullah Öcalan ile görüşülür ise bu ülkede sorunlar biter huzur gelir" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması talebiyle 27 Kasım’da bölgede ve Türkiye'deki cezaevlerinde siyasi tutsaklar süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattı.  47’nci gününde olan açlık grevine her kesimden destek gelmeye devam ediyor. Elbistan E Tipi Cezaevi’nde tutulan Leyla Atabay’ın annesi Ayne Atabay, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması ve yeniden diyaloğa geçilmesi çağrısında bulundu.
 
‘Kızımla bir birimize güç veriyoruz’
 
Kızı Leyla Atabay’ın 25 yıldır cezaevinde olduğunu, bu süreçte birçok cezaevine sürgün edildiğini söyleyen Ayne Atabay,  koronavirüs salgını ile birlikte cezaevi görüşlerine getirilen kısıtlamalardan kaynaklı kızını bir yıldır göremediğini dile getirdi. Haftalık on dakika telefon görüşünün yetersiz olduğunu söyleyen Ayne, “Kızımın nasıl olduğunu bilmiyorum. Yinede bir birimize güç veriyoruz. Buradan Emine Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum,  oda bir anne. Annelerin ne hissettiğini anlaması gerekiyor. Bütün anneler evlatlarını 9 ay karnında taşıdı. Kimimiz iyi koşullarda kimimiz yoklukla yetiştirdik çocuklarımızı. Ben çocuklarımı zor şartlarda yetiştirdim. Tutsakların serbest bırakılması için çabalasın” diye çağrıda bulundu.
 
‘Cezaevlerinin kapıları açılsın’
 
2020 yılında yapılan ve adli suçlardan yargılanan 90 bin tutuklunun yararlandığı yasal düzenlemeye tepki gösteren Ayne,  siyasi tutsakların kendi hak ve özgürlükleri için verdiği mücadeleden dolayı tutuklandığını hatırlattı. Ayne, “Eskiden bir küslük olduğu zaman topluma öncülük edenlere gidilir sorunların çözülmesi için ricada bulunulurdu. Erdoğan, madem bu ülkenin cumhurbaşkanı neden bu sorunlara bir çözüm üretmiyor? Neden çocukları istismar edenlere,  kadınları katledenlere af çıkarıyor da bizim çocuklarımıza af çıkarmıyor? Bizim çocuklarımız ne yaptı? Tutsaklarımız bir kötülük yapmadı. Cezaevlerinin kapıları açılsın artık” diye konuştu.
 
'Bu ülkede Kürtlere adalet yok’
 
“Bu ülkede Kürtlere adalete yok” diyen Ayne, ülkede adaletin iktidar istediği zaman işlediğini söyledi. Bir bahçenin farklı renk ve çiçeklerle güzelleştiğini ifade eden Ayne, “Biz bu ülkenin vatandaşıyız. Eğer Kürt ve Türk birlik olursa kardeşçe yaşarsa bu ülke daha güzelleşir, zenginleşir, huzur bulur. Her dilden,  renkten,  kıyafetten olsun. Biz bunu istiyoruz. Kürt yok diyor.  Kürtler dün, bugün var olan bir ırk değil.  Kürtler bin yıllardır var olan bir ırk. Bir halk,  bir dil inkar edilemez. Bu halk yok olmaz.  40 yıldır süren bir mücadele var ve biz kırk yıldır barışı savunuyoruz. Televizyonlarda kimin olursa olsun bir evladın yaşamını yitirmesini görünce kahroluyorum. Babalar bilmez ama annelerin gözyaşı birdir” dedi.
 
‘Tecrit son bulsun’
 
Açlık grevine giren tutsakların taleplerinin karşılanması çağrısında bulunan Ayne,  Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması ve yeniden diyaloğa geçilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu tutsaklar bir sorun yaşamazsa neden açlık grevine girsin ki? Elbet bir dertleri var ki açlık grevine giriyor. Abdullah Öcalan 22 yıldır cezaevinde, her şey ona bağlı.  Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit son bulsun. Bütün tutuklular aileleriyle görüşüyor, konuşuyor. Abdullah Öcalan’da görüşsün. Bizim çocuklarımız da Abdullah Öcalan'a bağlı. Tutsakların talepleri karşılansın. Yeter artık nereye kadar.  Tecrit kaldırılsın, diyaloğa geçilsin.  Abdullah Öcalan ile görüşülsün, barış getirilsin. Abdullah Öcalan ile görüşülür ise bu ülke de sorunlar biter huzur gelir” ifadelerini kullandı.