13 Ocak 1993: Bosna’da kitlesel tecavüze karşı Türkiyeli feministler kampanya başlattı

  • 09:41 13 Ocak 2021
  • Tarihte Bugün
İstanbul’da feminist kadınlar, Sırp güçleri tarafından Bosna-Hersekli Müslüman kadınlara yönelik tecavüz kamplarında, toplama kamplarında, kişilere ait evlerde ve genelevlerde gerçekleştirilen tecavüzlerin tesadüf olmadığı ve savaşların ayrılmaz bir parçası olduğundan hareketle bir kampanya başlattı. 
 
Kendilerine “Tecavüze karşı feminist grup” adını veren grup, bir bildiri ve duvar gazetesi hazırlayarak bunları yaygınlaştırdı. Hazırlanan bildiride, “Erkeklerin pek çok savaşta uyguladığı bu saldırganlığa yanı başımızdaki Kürt kadınların da maruz kaldığını biliyoruz,” denilerek tecavüze tanık olan ya da uğrayan tüm kadınlar susmamaya, tecavüzün açığa çıkarılması için mücadeleye omuz vermeye çağırıldı. Kampanya kapsamında, bir imza kampanyası açılarak katılmak isteyen kadınların mesaj bırakabilmeleri için 900’lü bir telefon hattı da temin edildi. “Tecavüze karşı feminist grup” 8 Mart 1993 tarihinde de stand açıp bir yandan bildiri dağıtırken, bir yandan imza topladı.
 
Tarihte öne çıkan diğer önemli olaylar şöyle:
 
1959: Kadın avukatlar Refik Erduran aleyhine dava açtı. Refik Erduran'ın Bir Kilo Namus adlı yapıtında kadınların şeref ve haysiyetlerinin zedelendiğini ileri sürdüler.
 
2017:  Anayasa değişikliği görüşmeleri için sosyal medya üzerinden örgütlenen kadınlar, “Bizler bugün, yarın ve gelecekte bu topraklarda yaşayacak tüm kadınlar için HAYIR diyoruz. Siz de HAYIR deyin” diyerek Meclis'teki kadın vekillere mektup yolladı.
 
2018: Kuzey Suriye Federasyonu'nda Cizir bölgesine bağlı Derîk kentinde "Jineoloji Toplum Gerçeğini Kadın Doğasıyla Aydınlatıyor" şiarıyla g 1'inci Jineoloji Konferansı gerçekleştirildi.
 
2018:  Suudi Arabistan'da kadınlar ilk kez bir futbol maçını stadyumda izledi. 
 
2019: Bornova Kadın Dayanışma Derneği resmi açılışını gerçekleştirdi.