Mahkeme tecavüz failini tahliye etti

  • 16:44 13 Ocak 2021
  • Hukuk
 
MARDİN - Mardin’de çocuğa tecavüz eden fail Osman Ç., yargılandığı davanın ilk duruşmasında bilindik ifadelerle kendini aklamaya çalışırken, mahkeme heyeti ise fail hakkında tahliye kararı verdi. 
 
İsviçre'den 2 Temmuz 2020'de misafir olarak geldiği Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bir çocuğa tecavüz eden amcası Osman Ç.'nin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Mardin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Osman Ç., tutulduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Duruşmada çocuğun avukatları hazır bulunurken, Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği avukatları da duruşmayı takip etti. 
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada Osman Ç.'ye iddianame hatırlatılarak savunmasını yapması istendi.
 
Sanık Osman Ç., bilindik ifadelerle kendisini savunurken, psikolojisinin bozuk olduğunu iddia etti. 
 
Savcı olay yerinden alınan kan örneklerinin DNA'sının çocuk ve Osman Ç.'ye ait olduğunu hatırlatarak, bunu cevaplamasını istedi. Osman Ç., daha önce hiç odasına girmediğini iddia ettiği çocuğun DNA'sının odasında çıkmasını da çocuğun "kadınsal hastalığından dolayı olabileceğini" öne sürdü. 
 
Sadece baronun talebi kabul edildi
 
Ardından mahkeme Mardin Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu ile Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneğinin katılma taleplerini aldı. Savcılık Baronun talebinin kabulüne karar verilmesini isterken Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği'nin suçtan zarar görmediği için talebin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme her iki kurumun talebinin reddi yönünde karar verdi. 
 
Savcı üst sınırdan ceza istedi
 
Tanık ifadeleri ardından savcılık mütalaasını vererek, sanığın toplanan deliller kapsamında "Nitelikli cinsel saldırı" suçunu işlediğinin sabit olduğu gerekçesi ile üst sınırdan cezalandırılmasını istedi. Savcılık, sanık Osman Ç.'nin tutukluluk halinin devamına da karar verilmesini istedi. Savcılık aynı zamanda Pervin Şişman'ın beyanları kapsamında Osman Ç.'nin "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlaması ile de hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını istedi. 
 
Çocuğun avukatları sırası ile söz alarak, sanığın cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatı da yaptığı savunmada müvekkilinin beyanlarına katıldığını belirterek, tahliyesini istedi. 
 
Sanık tahliye edildi
 
Mahkeme sanık Osman Ç.'ye savunmasını hazırlaması için ek süre verirken, "delillerin toplanmış olması, sanığın kaçma şüphesinin olmaması" iddiaları ile sanığın denetimli serbestlikle tahliyesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 5 Mayıs tarihine erteledi.