Kürt gazetecilerin ulusal birlikteki rolü tartışıldı

  • 09:06 17 Ocak 2021
  • Güncel
HABER MERKEZİ - KNK öncülüğünde gerçekleşen ve 100’den fazla gazetecinin katıldığı online konferansta, Kürt gazetecilerin ulusal birlikteki rolü tartışıldı. Konferansta, Federe Kürdistan yönetiminin gazetecilere dönük baskı politikalarına da dikkat çekildi.
 
Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), “Ulusal güvenlik stratejisinde gazetecilerin rolü, imkan ve engeller” başlığıyla online konferans düzenledi. Konferansa Avrupa, Kuzey ve Doğu Suriye, Federe Kürdistan Bölgesi, İran Kürdistan’ı ve bölgeden 100’den fazla gazeteci katılırken, program gazeteciler Sebriye Behmanî ve Gulê Algunerhan ile KNK Yürütme Konseyi Üyesi Refik Gefur’un moderatörlüğünde gerçekleşti.
 
Kürt coğrafyasında medyanın durumunun ele alındığı konferansta, ayrıca ulusal birlik çalışmalarında medyaya düşen rolün yanı sıra Kürt medyasının yaşadığı sorunlar, kullandığı dil üzerine tartışmalar yürütüldü.
 
4 ayrı oturum düzenlendi
 
Dört oturumun gerçekleştirildiği konferansın ilk oturumunda Serdar Altan, Niyaz Abdullah, Hêmin Seydî ve Xezne Nebî konuşmacı olarak katıldı. İkinci oturumda ise “Kürdistan davasının duyurulmasında medyanın rolü” başlığıyla gerçekleşti. Bu panelde Asos Herdî, Amanj Azizakndi, Zîwer Şêxo, Elîf Can Alkan sunum yaptı. “Toplumun demokratikleşmesinde medyanın rolü” başlığıyla Feriba Muhamadi, Şiwan Mihemed, Abdurrahman Gök, Mizgîn Gorsê’nin konuştuğu üçüncü oturumun ardından son olarak “Ulusal bir medyanın önündeki engeller ve fırsatlar” başlığıyla oturum yapıldı. Son oturumda ise Evîn Yûsif, Amed Dîcle, Kemal Reûf ve Xalid Muhamadzade değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Federe Kürdistan’da Kürt gazeteciler engelleniyor’
 
Kürt medyasına dönük eleştirilerin ve önerilerin dile getirildiği konferansta “özellikle ulusal birlik çalışmaları ile Kürt halkının güvenliğinin sağlanmasında Kürt medya kuruluşları ile gazetecilere önemli görevler düştüğüne” dikkati çekildi. Federe Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin eleştirildiği konferansta, başta Türk medyası olmak üzere, dünyanın birçok yerinden gelen medya kuruluşlarının burada çalışabildiği, ancak diğer parçalardan gelen gazetecilerin engellendiği vurgulandı. Konferansta ayrıca, Federe Kürdistan’da çok sayıda gazetecinin sadece sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığına işaret edilirken, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.
 
‘Kürt medyası ulusal birliği esas almalı’
 
Konferansta “ulusal birliği esas alan, cinsiyetçilikten uzak, Kürt halk değerlerini koruyan bir dilin kullanılması gerektiğinin” altı çizilirken, “Kürt gazetecilerle medya organları egemen güçlere ait medya kuruluşlarının dilini asla kullanmamalı, Kürt halkının ulusal güvenliği önemseyen bir dil tercih etmeli” mesajı verildi. 
 
Kimi katılımcıların, Kürt gazetecilerin görüş alış-verişinde bulunabileceği, sorunlarını dile getirip dayanışabileceği bir platformun kurulmasını önerdiği konferansta, son olarak ise yayınlanacak sonuç bildirgesine yönelik öneriler ifade edildi. Konferansın öneri ve kararları sonuç bildirgesiyle kamuoyuna duyurulacak.