Tutuksuz yargılanan fail, istismarda bulunduğu çocuğu tehdit ediyor

  • 09:04 18 Ocak 2021
  • Hukuk
DİYARBAKIR - 3 çocuğuna sistematik cinsel istismarda bulunan ve tutuksuz yargılanan A.A., hala istismarda bulunduğu çocuklarla aynı evde yaşıyor. Mahkeme heyeti ise, “kaçma şüphesi yok” diyerek faili tutuklamamakta diretiyor.
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 2019 Nisan ayında A.A. adlı erkeğin 3 çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. İstismarın açığa çıkmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında fail A.A. 18 Nisan günü gözaltına alınsa da “adli kontrol uygulamasının yeterli olduğu” gerekçesiyle serbest bırakıldı.
 
Çocuklar tehdit edildi
 
3 çocuğun ifadesine yer verilen iddianamede 3 çocuğun, babaları olan A.A. tarafından cinsel istismara uğradığı, büyük çocuğun istismara karşı özsavunmasını kullanarak erkeği yaraladığına yer verildi. İstismar failinin katletmekle tehdit ettiği çocuklar, durumu annelerine anlattıktan sonra annelerinin de “Susun, kimseye söylemeyin” şeklinde tepki verdiğini beyan etti. A.A.’nın evli olduğu kadın da alınan ifadesinde, failin kendisine sistematik olarak fiziksel ve cinsel saldırıda bulunduğunu dile getirdi. Çocuklar ve kadın, failden şikayetçi olduklarını söyledi.
 
18 Nisan 2019 tarihinde gözaltına alınan A.A. ise bilindik bir savunma yaparak, istismarı ve şiddeti kabul etmedi. Gözaltından sonra Diyarbakır 5’inci Sulh Hakimliği’ne sevk edilen A.A., kadın ve çocukların şikayetlerini geri alması, hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yeterli olacağı gerekçeleriyle serbest bırakıldı.
 
İddianame hazırlandı
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın fail A.A. hakkında hazırladığı iddianamede, 3 çocuk için ayrı ayrı “12 yaşından küçük mağdurların cinsel istismarı”, “çocuğun cinsel istismarı ve çocuğa karşı cinsel taciz”, “zincirleme suretiyle çocuğun cinsel istismarı ve zincirleme suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından ceza istedi. Savcılık ayrıca çocuğun kendisine sistematik cinsel taciz ve saldırıda bulunan faile karşı yaptığı özsavunma için de “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ceza talep etti.
 
Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 26 Nisan 2019 tarihinde şüpheli A.A.’nın çocuklara ve kadına dönük, “kasten yaralama, hakaret, tehdit ve kötü muamele” suçlarından dosyanın tefrik edildiği belirtildi.
 
Savcı kendisine cinsel istismarda bulunan erkeği yaralayan çocuk için de “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ceza istedi.
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, davanın ilk duruşması 21 Kasım 2019 tarihinde, beşinci duruşması ise 17 Aralık 2020 tarihinde görüldü.
 
‘Sanık, çocuğu tehdit ediyor’
 
Görülen duruşmalarda çocukların avukatı, sanık A.A.’nın çocuklarla aynı evde yaşadığını ve çocukların büyük baskı altında olduğunu ve ifadelerinin sağlıklı olmadığını belirtti. Avukat, “Sanığın müvekkile göndermediği kişi ve tehdit kalmadı. Defalarca müvekkile telefonla ulaşarak ifadesinin değiştirilmesi yönünde ciddi anlamda bir baskı kurmaktadır. Özellikle bu kapsamda sanığın tutuklanmasını düşünüyoruz. Müvekkilimin henüz beyanı alınmamıştır. Sanığın müvekkilimin beyanlarını etkileme ihtimali çok yüksektir. Sanığın ivedilikle tutuklanması talebimizi yeniliyoruz. Ayrıca müvekkillerin beyanı alınmamıştır. Müvekkil ile müşteki ve mağdur olan diğer çocuğun beyanının alınması için talimat yazılmasını talep ederiz” diyerek sanığın tutuklanmasını istedi.
 
‘Cinsel saldırıda bulunmaya çalıştı’
 
Tehdit edilen çocuğun ifadesinde ise “failin 9 yaşından bu yana kendisine cinsel istismarda bulunduğu, ardından 2019 yılı Nisan ayında cinsel saldırıda bulunmaya çalıştığı, kabul etmeyince sanığın kendisini boğmaya çalıştığı ve buna dayanamayarak kesici alet ile yaraladığı” beyanları yer aldı.
 
Mahkeme heyeti avukatların, sanığın tutuklanması talebini “dosyanın gelmiş olduğu aşama, sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı” gerekçeleriyle reddetti.
 
Davanın bir sonraki duruşması 13 Nisan’da görülecek.