Tecavüz failinin serbest kalmasına tepki: Hesabını kim verecek?

  • 10:32 19 Ocak 2021
  • Güncel
 
Medya Üren
 
MARDİN - Çocuğa tecavüz eden Osman Çur’un, ilk duruşmada tahliye edilmesine tepki gösteren çocuğun ablası Pervin Şişman, “Bu kararı kınıyoruz. Biz o kişi tekrar tutuklanana ve cezasını çekene kadar mücadele edeceğiz. Kardeşimin yaşadıklarının hesabını kim verecek?” diye sordu.
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2019 yılında İsviçre’den tatil için Mardin’e gelen yeğeni olan çocuğa tecavüz eden Osman Çur, çocuğun durumu ablasına anlatmasının ardından, ablanın şikayeti sonucu gözaltına alınmıştı.  Fail, emniyetteki ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı. 2 ay sonra gelen Adli Tıp Raporu’nda, Osman Çur’un odasında cinsel istismara ait örnekler tespit edildi. Bunun üzerine tekrar gözaltına alınan Osman Çur, 2020 Eylül ayında tutuklandı. Yaklaşık dört ay tutuklu kalan Osman Çur yargılandığı davanın 13 Ocak’taki ilk duruşmasında delillere ve savcının çocuk lehine mütalaa vermesine rağmen serbest bırakıldı.
 
Osman Çur’un tüm delillere rağmen tahliye edilmesi ve cezaevi kapısında davullu zurnalı karşılanması tepki topladı.
 
Cinsel istismara maruz kalan çocuğun ablası Pervin Şişman, fail Osman Çur’un serbest bırakılmasına tepki gösterdi.
 
‘Sessiz kalmamalıyız’
 
Osman Çur’un “3 yıl önce de akrabası olan bir kadına tecavüz ettiğini ve ardından kaçırarak dini nikahla birlikte yaşamaya zorladığını ve bir çok suçtan dosyası olduğunu” belirten Pervin, “Adalet kime göre neye göre işliyor” diye sordu. Failin serbest bırakılması sonrası kardeşinin intihara kalkıştığını kaydeden Pervin, “Hala şoktayım. Biz adalete güvendik. Ancak güvenimizi kırdı. Verdikleri karar inanılmaz.  Devlet, kendisinin çıkardığı raporlara rağmen nasıl olur da böylesi vicdan yakan bir karar verebilir? Çok üzgünüm. Beni verdiği kararla çok yıprattı. Çocuk istismarına karşı olmalı, yaşananlara sessiz kalmamalıyız. Bu kararı kınıyoruz. Biz o kişi tekrar tutuklanana ve cezasını çekene kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.
 
‘Hesabını kim verecek?’
 
“Kardeşimin yaşadıklarının hesabını kim verecek” diye soran Pervin, erkek şiddeti davalarında cezasızlık olduğu sürece erkeklerin güç alacağının altını çizdi. Pervin, “Artık böyle kişilerin sokakta dolaşmasına izin verilmemeli. Kapıda davulla zurnayla karşılanması bizi ne kadar yaraladı, kimse bilemez. Kardeşimin psikolojisi çok bozuldu. Her türlü desteği sağlıyoruz fakat bu kararla birlikte bir kez daha hayal kırıklığı yaşadık” dedi.