Kırklar Dağı moloz ve çöp yığınına dönüştürüldü!

  • 09:13 19 Ekim 2017
  • Ekoloji

DİYARBAKIR- ‘Özel proje alanı’ ilan edilmesinin ardından inşa çalışmasına başlanan Kırklar Dağı’nda ilk etap çalışmasının sonuna gelindi.  ‘Ağaçlandırma’ projesi adı altında cami ve yürüyüş yollarının yapıldığı Kırklar Dağı’nda inşa dışında kalan yerler moloz ve çöp yığınına dönüştürüldü.

Hevsel Bahçeleri ve Dicle Nehri’nin ‘Özel proje alanı’ ilan edilmesinin ardından Kırklar Dağı’nda ‘peyzaj çalışması’ adı altında başlayan çalışmada sona gelindi. 28 Aralık 2016 tarihinde askıya alınan planla Hevsel Bahçeleri’nde 31,85 hektarlık alan ‘Devlet malı’ ilan edildi. Proje ilanından sonra ağaç ve doğa katliamının başladığı ilk yer Kırklar Dağı oldu.  ‘Ağaçlandırma çalışması’ adı altında başlatılan ama yıkım ve yangınla sökülen ağaçların yerini camiler, yürüyüş yerleri ve spor sahaları aldı. Aylar sonra sona gelinen çalışmadan sonra Kırklar Dağı’nın görünmeyen yüzü moloz ve çöp yığınına dönüştü.
 
Aralık ayında ilan edilen karardan sonra Dicle Vadisi Kırklar Dağı eteklerinde yapılacak peyzaj ve ağaçlandırma ihalesi, 4 Ocak 2017’de 27 Milyon liraya AKP’li Erzurum Belediyesi’nin Erkonut A.Ş adlı şirketine verildi. Kırklar Dağı eteklerinde ilk yapılan yapılar ise cami, gençler için basketbol ve halı saha ile bisiklet yolu oldu.
 
‘Orman değil bahçe!’
 
Proje kapsamında 31 hektarlık bölge, yapılacak sosyal tesis ve cami alanı için ayrıldı. 8 bin yıllık tarihi ve yaşayan doğasıyla ünlü olan Hevsel, bu proje alanı ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Doğaya uygun olacak denilerek başlatılan sözde restorasyon çalışmasında bugüne kadar yüzlerce ağaç kesildi. Bu projeyi yöneten bakanlık yetkilileri ise ağaçların kesilmesini ‘orman değil’ diye savunarak, “Burası orman değil, bahçe. Sebze yetiştirilen, çevresinde meyve ağaçlarının olduğu bir yer. Biz buranın toprağına ve iklimine uygun türleri tercih ettik” dedi.
 
Adım adım Hevsel’e!
 
Proje kapsamında ikinci etabın ne zaman başlanacağı halen bilinmezken dağ yamacına dökülen molozlar Dicle Nehri’ne de büyük zarar veriyor. Kırklar Dağı'nın bakımsızlık ve denetimsizlikten adeta çöp yığınına dönüştürülmesinden Dicle Nehri de payını alıyor. İnşa çalışması bitmesine rağmen halen dağ yamacında dolaşan ve henüz inşa çalışması başlamamış alanda yol açan iş makineleri ise çalışmayı yavaş yavaş Hevsel’e doğru kaydırıyorlar.