Barış Anneleri tecridi kırmak için açlık grevi başlattı

  • 12:33 2 Kasım 2017
  • Güncel

VAN/İSTANBUL - Barış Anneleri Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık ve güvenlik koşullarının düzeltilmesi amacıyla açlık grevi eylemi başlattı. 

 
Barış Anneleri Meclisi Van ve İstanbul'da PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanması amacıyla dönüşümlü açlık grevi eylemi başlattı. Van'da anneler Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında bir araya geldi. Açıklama öncesi anneler şarkılar söyleyip zılgıt çekerek halaya durdu. 
 
Açıklamanın yapılacağı odaya "Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak" pankartı asılırken, anneler adına açıklamayı Van Barış Anneleri Meclis Üyesi Kewe Işık yaptı. Abdullah Öcalan'ın 18 yıldır İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulduğunu söyleyen Kewe, anneler olarak bu hukuksuzluğa son vermek amacıyla açlık grevine başladıklarını açıkladı. Kewe, "Tüm bölgelerde eş zamanlı açlık grevi eylemi başlattık. Devlet yetkilileri bize bir açıklama yapacağına daha fazla susuyor. Yaptığımız açlık grevi ile tecritti kıracağız. Bir an önce Önderimiz ile görüşmeler sağlanmalı, İmralı Cezaevi'nin kapıları derhal açılmalıdır" dedi.
 
Açıklamanın ardından anneler açlık grevi eylemlerine başladı.   
 
İstanbul
 
İstanbul'da da Barış Anneleri Meclisi Unkapanı'ndaki binalarında açlık grevi başlattı. Anneler, "Sayın Öcalan'ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü için durmayacağız" yazılı pankartı açlık grevinin başladığı salona astı.Annelerin açlık grevleri  3 gün sürdürecek. 
 
Anneler adına kısa bir açıklama yapan Barış Annesi Ezine Dal, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin uzun yıllardır sürdürüldüğünü hatırlatarak Abdullah Öcalan'ın Kürtlerin iradesi olduğunu söyledi.  Ezine, "Bu tecrit sadece Önderlik üzerinde değil bir bütünen Kürt halkı üzerinde yürütülmektedir. Öcalan barışın anahtarıdır. Tekrar çözüm süreci başlasın. Önderlik ile görüşmezlerse bu savaş son bulmayacak. Bu kan dursun. Bu kan ne zamana kadar sürecek? Annelerin gözyaşları ne zamana kadar sürecek?" diye konuştu.
 
Ardından anneler açlık grevi eylemlerine başladı.