İpe dizilen ceviz mi emek mi?

  • 09:14 17 Kasım 2017
  • Emek/Ekonomi

Filiz Zeyrek

ADANA - Kilogramlarca cevizi iğnenin yardımı ile büyük bir emek vererek ipe dizen Süretxan Kaya, “Verdiğim emeğin değil karşılığını çeyreğini dahi alamıyorum” diyor. 
 
Kürdistan’dan Türkiye kentlerine göç etmek zorunda bırakılan kadınlar yoksulluğa karşı kendi ekonomilerini oluşturmaya çalışıyor. Tarım işçiliğinden ev emekçiliğine pek çok alanda çalışan kadınlardan bazıları da evlerinin önünde oturarak ipe ceviz diziyor. 46 yaşındaki Süretxan Kaya hayatta kalmak için çalışmak zorunda olduklarını belirterek, “Kendi topraklarımızdan mecburen buraya göç ettik. Burada hayatta kalmak gerçekten çok zor, yaşamak için çalışmak zorundayız. Bundan dolayı elimizden ne gelir ise onu yapıyoruz” diyor.
 
‘İnan çok zorlanacağız’
 
Adana'nın Seyhan İlçesine bağlı Gülbahçe mahallesinde oturan ve iki yıldır geçinmek için iğne yardımı ile ipe ceviz dizen Süretxan “Sömürüldüğümüzü bildiğimiz halde susuyoruz” diyor.  Evinin kira olduğunu ve eşinin hasta olduğu için çalışamadığını dile getiren Süretxan “Çocuklarım ile günlük ekmek paramı çıkarmak için bu işi yapıyorum” diye belirtiyor. 
 
“Çocukların hepsi okula gidiyor boş zamanlarında bana destek oluyorlar. Bu iş olmasa inan çok zorlanacağız" diye konuşan Süretxan kadınların yaşamın her alanında ezildiğini ifade ediyor. 
 
Tek hayali köyüne dönmek 
 
“20 TL kazana bilmek için 24 saat hiç durmadan 10 kg cevizi iğnenin yardımı ile ipe geçirmem gerekiyor. Verdiğim emeğin değil karşılığını çeyreğini dahi alamıyorum” diye devam eden Süretxan, bu işten kaynaklı bel ve boynunda ağrılar oluştuğunu belirtiyor. 
 
Tek hayalinin köye geri dönmek olduğunu sözlerine ekleyen Süretxan, "Biz kendi köyümüzdeyken her şey çok daha iyiydi kendi topraklarımızda kendi işlerimizi yapardık" diyor. 
 
Okuldan kalan vakit… 
 
Okuldan kalan vaktini annesine yardım ederek değerlendiren 15 yaşındaki Sevda ise “Maddi durumumuzu çok iyi olmadığından dolayı ben de çalışmış oluyorum annemle birlikte. Bütün yaz anneme yardım etti. Zor olsa da anneme destek olduğum için mutluyum. Tek hayalim anneme ve kardeşlerime iyi bir gelecek sağlamak. Ne kadar zor olursa olsun kadın isterse her şeyi başarır” diyor.