Kadın emeğine yakından bir bakış

  • 09:14 24 Kasım 2017
  • Emek/Ekonomi

 

Filiz Zeyrek
 
ADANA- Organik biberden turşu yaparak hem ev ekonomisine katkı sunan hem de kış için hazırlık yapan Sultan Yoldaş, kadının yaşamdaki en temel üretici güç olduğunu söyleyerek, görülmeyen kadın emeğine dikkat çekti. 
 
Kürdistan'dan Türkiye illerine göç etmek zorunda kalan kadınlar, yaşadıkları geçim sıkıntılarına karşı alternatif geçim kaynaklarını yaratıyor. 27 yıl önce ekonomik sorunlar nedeniyle ailesiyle birlikte Mardin'den Adana'nın Seyhan ilçesine göç eden Sultan Yoldaş, organik biberlerden turşu yaparak ev ekonomisine destekte bulunuyor. "İmkanım olsaydı asla Mardin'den buraya gelmezdim" diyen Sultan, "Buraya taşındık ama özümüzden, geleneğimizden asla ayrılmadık. Nasıl ki Mardin'de organik ürünler hazırlardık kış için burada da hazırlıyoruz" dedi. Hem ev ekonomisine katkı sınmak hem de kışın tüketmek için organik biberlerden turşu yaptığını anlatan Sultan, "Biberin dışında, zeytin, salça ve sarma yaprağı kuruyoruz. Kışın daha iyi oluyor kolaylık sağlıyor. Daha lezzetli ve pratik olmuş oluyor" dedi.
 
Kadın en temel üretici güç 
 
Kadınların yaşamın her alanında en temel üretici güç olduğunu söyleyen Sultan, kadın emeğinin yok sayılmaya çalışıldığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Kadınlar hep çalışan, emek veren, mücadele eden olmuştur. Yaşamın her alanında tüm zorluklara karşı direnmiştir. Ama kadının ne emeği görülüyor ne de değeri biliniyor. Kadın her şeyi var edendir ama kadın görünmeyendir. Üstüne birde 'Sen ne yapıyorsun ki ?' deniliyor. Şu an tek başımayım ama bu turşuyu birçok kişi birlikte tüketecek. İşte buradan bile baktığınızda kadının aslında ne iş yaptığını görmüş olacaksınız. Zor olsa da çok mutluyum çalışmaktan, üretmekten."