Bingöl Valisi’nin hedefinde ağaçlar mı var?

  • 09:10 4 Aralık 2017
  • Ekoloji

 

Gülistan Azak 
 
BİNGÖL- Yeni Mahalle’de bulunan ormanlık alan herhangi bir açıklama yapılmaksızın yok ediliyor. Çok sayıda yaş ağacın kesildiğini söyleyen mahalle sakini Zeynep Sönmez ise kent valisinin ekolojik kıyıma göz yumduğunu iddia ediyor. 
 
Bingöl’e bağlı Yeni Mahalle’de bulunan ormanlık alan herhangi resmi bir duyuru yapılmaksızın tahrip ediliyor. Mahalle halkı kesilen ağaçlardan Bingöl Valisi Ali Mantı’yı sorumlu tutuyor. Kesime giden işçilerin “Vali tarafından izinliyiz” dediği söyleyen mahalle sakinleri şehrin ormansız bırakılmak istendiğini ifade ediyor. Valiliğin internet sitesinde ise ormanlık alanın kıyımına ilişkin herhangi bir açıklama yok. 
 
‘Haberinin olmaması imkansız’
 
Mahalle sakinlerinden Zeynep  Sönmez ekolojik tahribatların yoğun yaşandığı bir süreçten geçtiklerini hatırlatarak, Bingöl’ün de ‘nefessiz bırakılmak’ istendiğine dikkat çekti. “Bunca ağaç kesiminden valinin haberinin olmaması imkansızdır” diyen Zeynep, konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadığını vurguluyor. Akıllara “Vali ağaç kesimini kamuoyundan gizliyor mu?” sorusunun geldiğini söyleyen Zeynep, "Eğer gizlenmiyorsa genç ağaçların kesimine neden hala engel olunmuyor?" diye sordu.
 
Kesimin, kış aylarına denk gelmesinin bir tesadüf olmadığını dile getiren Zeynep, "Bu alan genellikle çatışmaların yaşandığı bir yer. Ağaç kesiminin özellikle bu bölgede ve bu aylarda yapılıyor olması, aslında gerçek sebebin anlaşılması için yeterli" dedi.