Sur’da açılan çukurlar tedirginlik yaratıyor: Ya bir çocuk düşse?

  • 09:02 7 Aralık 2017
  • Güncel

 

DİYARBAKIR - Kayyım tarafından Sur’un bazı mahallerinde başlatılan alt yapı çalışmaları sonucu sokaklara onlarca çukur açıldı. Bu çukurların kapatılmadığını ve belediyenin görevini yapmadığını dile getiren mahalle sakinlerinden Ayşe Çatal, “Yarın öbür gün buraya bir çocuk düşse ayağını kırsa kim bunun hesabını verecek” diye sordu? 
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 2 yıldır hayata geçirilen yıkım politikası hız kesmeden ediyor. Çıkarılan KHK'ler ile 11 Eylül 2016 tarihinde aralarında Sur Belediyesi’nin de olduğu onlarca belediyeye kayyım atandı. Kayyım atanmasının ardından Sur'un hemen her sokağında karakol ve polis güvenlik noktaları kuruldu. Halkın suyunu ve elektriğini keserek göçe zorlayan belediye, son dönemlerde alt yapı çalışması adı altında yaptığı çalışmalarla sokakların delik deşik edilmesine sebep oldu. 
 
Bir ay çukurlu alt yapı hizmet!
 
Halkın yoğun olarak yaşadığı İskenderpaşa, Ziya Gökalp ve Cami Nebi mahallelerinde alt yapı çalışması gerçekleştiriliyor. Bir aya yakındır devam eden ancak günden güne halk için bir ölüm çukuruna dönüşen bu çalışmalar ise tedirginlik yaratıyor. Bir ayda onlarca sokağın kazıldığını ama kazıldıktan sonra aynı şekilde bırakıldığını dile getiren halk, dar sokaklarda çukurlar yüzünden geçemediklerini ve her an çukura düşme korkusu yaşadıklarını söyledi. 
 
Bir haftada tamamlanacak denilen ama aylardır devam eden çalışma yüzünden halk akşam karanlığında sokağa çıkamaz oldu.
 
'Çocuklarımıza her an bir şey olabilir'
 
Mahalle sakinlerinden Ayşe Çatal, "İlçe 1 aydır alt yapı çalışmaları altında kazılıyor. Her gün belediyeyi arayarak, gelin tamamlayın diyoruz. Ancak en ufak bir cevapları olmuyor. Yarın öbür gün buraya bir çocuk düşse ayağını kırsa kim bunun hesabını verecek. Ayrıca kış geldi sokak aralarındaki bütün taşları kaldırmışlar. En azından yağmur yağmadan bir şey yapsınlar. Akşamları dışarı bile çıkamıyoruz" diye konuştu.
 
Geçtiğimiz Kasım ayında kayyım tarafından yönetilen Şırnak Belediyesi’nin açtığı çukura düşen 4 yaşındaki Feyzullah Kabul yaşamını yitirmişti. Feyzullah’ın yaşamını yitirmesine rağmen çukuru kapatmayan belediye çukurun etrafını polis şeridi çekerek kapatmakla yetinmişti.