‘Önder Apo kadının tek ve ilk dostudur’

  • 10:09 7 Aralık 2017
  • Güncel

 

Rûken Goman
 
GIRKÊLEGÊ - Girkelegeli kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı mücadele çağrısı yaparak, “Önder Apo kadının tek ve ilk dostudur” dedi. 
 
İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde 18 yıldır tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan 11 Eylül 2016 tarihinden bu yana haber alınmazken, aile ve avukatları ile de görüştürülmüyor. 10 Ekim'de kimi sosyal medya ve internet sitelerinde çıkan "Abdullah Öcalan yaşamını yitirdi" başlıklı haberlerden sonra dünyanın dört bir yanında bulunan Kürt halkı ayağa kalkarak  Abdullah Öcalan'dan haber alıncaya kadar eylemsellikler yapmaya karar verdi. Çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyleyen Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı aile ve avukatların tüm ısrarına rağmen Abdullah Öcalan ile görüşme başvurularını reddetti.
 
Abdullah Öcalan'ın sağlık ve güvenlik koşullarının sağlanmasını talep eden Rojava'daki Kürtler çeşitli etkinlikler ile tecridi protesto ediyor. Girkelegeli kadınlar konuya ilişkin tepkilerini dile getirdi. 
 
'Tecrit uluslararası komplo ile başladı'
 
Partiya Yekîtiya Demokrat  PYD  yönetiminde yer alan Mehsuma Muhammed, Abdullah Öcalan'dan haber alınamamasından duyduğu endişeyi şöyle paylaştı: "Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit alında 1998'de yaşanan uluslararası komplo ile başladı ve her geçen gün daha da ağırlaştı. Önder Apo şahsında tüm halklar esir alınmak istendi. Çünkü Abdullah Öcalan felsefesi ile yok sayılan halklara önder ve yol gösterici oldu. Bu yüzden hedef olarak görüldü. Abdullah Öcalan tüm Ortadoğu için demokrasi ve özgürlüğün sesi oldu. Bugün demokratik federal sistem kökenini Abdullah Öcalan'ın felsefesinden alıyor. Bu sistem tüm halklara hitap ediyor ve tüm ulusların içi içe yaşamasına öncülük ediyor."
 
'Tecrit istenilen sonuca varamayacak'
 
Mehsuma, Türkiye'nin tecrit politikasına dikkat çekerek, "Türkiye tecrit uygulayarak Abdullah Öcalan'ın düşünce, fikir ve felsefesinin önünü tıkayıp halktan uzaklaştırmaya çalışıyor. Tecrit ile asıl amaçlanan Ortadoğu'ya dair çözüm önerilerinin önüne geçmek ve özelde de Suriye Demokratik Federal Sistem'in sonlandırmak. Türkiye hükümeti herkesi kendine köle etmeye çalışıyor. Fakat Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit istenilen sonuca varamayacak. Çünkü halk var gücü ile özgür ve eş yaşamı esas alan bu felsefeye tutunmuştur" diye konuştu.   
 
'Önder Apo'nun hayal ettiği eş bir toplumu yaratacağız'
 
Tüm kadınların Abdullah Öcalan'a sahip çıkması gerektiğini söyleyen Mehsuma, Abdullah Öcalan'sız bir yaşamı kabul etmeyeceklerini vurguladı. Mehsuma, "Önder Apo kadının tek ve ilk dostudur. Her daim 'Özgür toplum özgür kadın olmadan yaratılmaz' diyor. Bizlerde ona layık olmak için mücadelemizi daha da yükselteceğiz. Örgütlülüğümüzü büyütecek, Önder Apo'nun hayal ettiği eş bir toplumu yaratacağız.  Buradan demokratik siyaset yapanlara sesleniyorum; Önder Apo'ya daha fazla sahip çıkın. Vakitlerden Abdullah Öcalan'ı özgürleştirme vaktidir" ifadelerini kullandı.  
 
'Önder Apo'nun özgürlüğü aynı zamanda kadının da özgürlüğüdür'
 
Girkelege Kongra Star üyesi Nesrin Dahir de  konuya ilişkin şunları söyledi: "Önder Apo özgür yaşamın kıvılcımıdır. Abdullah Öcalan tüm savunmalarında kadının özgünlüğünden bahsederek kadın direnişine dikkat çekiyor. Bu yüzden kadınlar Önder Apo'ya borçludur. Kadınların Önderine sahip çıkarak onu özgürlüğüne kavuşturması gerekiyor. Önder Apo'nun özgürlüğü aynı zamanda kadının da özgürlüğüdür. Abdullah Öcalan'a tecridi dayatanlar aslında kendi sonlarını hazırlıyor. Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit aslında halkın düşüncesine yöneliktir. Halkların birleşerek Önderine sahip çıkma vakti geldi. Yoksa önü alınamayacak sonuçlar doğacak. Bizler Önder Apo özgürlüğüne kavuşana kadar direnişimizi devam ettireceğiz."